Euro ve Türk ekonomisi üzerine etkileri
Euro and its effects on Turkish economy
- Tez No: 140508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
oz 1998 yılı Mayıs ayı başlarında, Avrupa Birliği Hükümet Başkanlan'nın katıldığı toplantıda, Ekonomik ve Parasal Birliğe katılacak ülkeler belirlenmiş ve 1998 Temmuz itibariyle, Avrupa Para Enstitüsü'nün yerini alacak olan Avrupa Merkez Bankası'nın üye ülkelerce benimsenecek para politikasını yürütmesine ve üye ülke kurlarının geri dönülmez bir şekilde Euro'ya çevrilmesine karar verilmiştir. 1 Ocak 1999 da, ortak para birimi, ortak para ve faiz politikası ve tek merkez bankası ile yeni bir Avrupa pazarı doğmuştur. Avrupa, Euro'nun uluslararası rezerv ve yatırım parası olarak gelişmesi ile, uluslararası ekonomik, finansal ve politik alanda daha büyük ağırlığa sahip olmayı hedeflemektedir, Euro, 1 Ocak 1999 itibariyle, 3 yıl süre ile kaydi para olarak kullanılmış ve 1 Ocak 2002 itibariyle piyasalarda nakit tedavüle sunulmuştur. 1 Ocak 2002 - 1 Temmuz 2002 arasındaki 6 aylık dönemde, Euro ile birlikte, üye ülkelerin kurları da tedavülde kalmış, 1 Temmuz 2002 itibariyle, üye ülkelerin para birimleri resmi olarak tedavülden kaldırılmıştır. Bu tezin amacı, Avrupa Ekonomik ve Parasal Birliği'nin üye ülkeleri tarafından, 1 Temmuz 2002 itibariyle, nakit olarak piyasalarda kullanılmaya başlanmış olan para birimi Euro'nun, birliğin önemli ticari ilişkileri bulunan Türkiye ve ekonomisine etkilerini incelemektir. Türkiye'nin, birliğe tam üye olarak katılmamış olsa dahi, 1996 yılında Gümrük Birliği'ne girmesiyle, AB'nin önemli ekonomik kararlarının yansımalarından etkilenmesi sebebiyle konu büyük önem taşımaktadır. Tez konusu araştırılırken, TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Euro Komitesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan çalışmalar ile bu konuda yazılmış makale ve tezlerden faydalanılmıştır. Sanayi Odaları, Devlet Planlama Teşkilatı gibi ulusal kuruluşların yanında, IMF, OECD, AMB gibi uluslararası kurum ve kuruluşların yayınladıkları eserler incelenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At May, 1998 the Chairmen of European Union member countries held a meeting in Brussels, and they decided that which countries will join the economic and monetary union. At this meeting, it is also decided that, by 1998 1st July, European Money Institute is replaced by European Central Bank which will manage all money policies of the member countries, also, all member currencies will be converted irrevocably to Euro. By 1999 1st January, new European market was born with one currency, common money and interest rate policy. Europe targets to posses the stronger economic and financial position with evolving Euro as international reserve and investment money. Euro was launched by 1999, January 1st, and has been used as bank (deposit) money for 3 years. After this period, it is started to be used as cash in markets at 2002, January 1st. The aim of this thesis is to discuss the impact of the currency“EURO”of European Economic and Monetary Union, on Turkey that is an important trade partner of the European Union. Turkey is not a full member of European Union but, is effected with reflects of economic decisions of European Union on its economy by entering the Customs Union by 1996, so, the subject is very important. In order to clarify the effects of Euro on Turkish Economy, thesis is backed by studies made by Turkish Authorities such as, Undersecretaries of Treasury, Turkish Republic Central Bank. Articles and thesis on current subject are studied. IMF, OECD and European Central Bank's reports are examined. IV