Bulgaristan'da serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde uygulanan ekonomi politikaları ve sonuçları
The Consequences of economic policies performed in Bulgaria during the transition to market economy
- Tez No: 140509
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
oz Bulgaristan ve Bulgaristan ekonomisi özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılma süreci ile liberalleşen Doğu Avrupa ekonomileri içerisinde ön plana çıkan bir konsept olmuştur, Bulgaristan, 9 milyona yaklaşan nüfusu ve 12,6 milyar dolara varan GSMH ile dünya ekonomisi içerisinde çap olarak küçük bir ülke olmasına karşın gerek jeopolitik önemi gerekse gelişmeye açık, genç demografik potansiyeli ile uluslararası yatırım alanında yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Geçiş süreci Bulgaristan'da da diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi oldukça sancılı olmuş, Bulgaristan, 1996-1997 döneminde yaşanan hiperenflasyon ve sonrası ortaya çıkan bütçe açıklan ve cari açıkla ekonomik olarak ciddi sıkıntılar yaşamıştır. 1996 Yazında IMF ile yapılan stand-by anlaşması ve neticesinde 1997'de ortaya konan Para Kurulu ile ekonomide ve politik arenada stabilizasyon amaçlanmış; fakat bu anlamda bir dengeye ulaşılması ve enflasyonda istenilen oranda bir düşüşün yaşanması 2001 yılını bulmuştur. Bu bağlamda oldukça dinamik bir süreç yaşayan Bulgaristan ekonomisi ve para sermaye piyasalarında yaşanan bu köklü değişimin ve dönüşümün ardında yatan sosyo-ekonomik nedenler bu araştırmanın da ana temasını oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında amaçlanan tüm Doğu Avrupa'da yaşanan bu köklü ve hızlı değişim sürecinde Bulgaristan örneğini yeni bir yaklaşımla ele almak ve gelecekteki gelişmeler için bir öngörü çerçevesi sunmaktadır. ABSTRACT Bulgaria and the Bulgarian Economy have been come on the front of the global economic arena after the collapse of the Soviet Union and the process afterwards. Bulgaria with its population of 9 millions and GNP of 12,6 billion dollars can be seen as a small economy in the world economy tough its geopolitical importance and its demographic potential made it to be one of the prominent developing countries of the Eastern Europe in the eyes of the Global Investors besides took their attention with its real potential. The Transition Period, was become one of the most sorrowing and disturbing periods of the global economy as was the case in the other Mid-Eastern European Countries. Particularly, the hyperinflation period of 1996-1997 and the budget deficits coming afterwards had created real troubles for the economy, which has been in the period of transition. The deep financial crisis and the Currency Board instituted in 1997 has been aimed to create a stabilized economy was succeed in the year of 2001 in the end. In that respect, the dynamic process and the underlying facts of the Bulgarian Economy, which has been experienced a very rapid and dynamic process, is the main topic of this study and the developing thesis. Within the concept of this thesis, it was aimed provide a structural framework for the future of these type of transforming economies in the world via looking at the subject of transformation in such type of economies in a retrospective way.
Özet (Çeviri)