Telekomünikasyon sektöründe rekabet ve Türkiye
Competition in telecommunication sector and Turkey
- Tez No: 140521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
oz Küreselleşme ve teknolojideki gelişmeler, rekabetin önemini arttırmaktadnr. Makroekonomik istikrar, uluslararası üretim stratejileri, teknolojik ve yapısal değişim rekabeti etkilemektedir. Rekabet ile ülkeler, yeni dünya düzeninde yerlerini almaktadırlar. Günümüzde en önemli sektörlerden biri olan telekomünikasyon sektörü, gelişmeler ve küreselleşme ile özelleştirme ve serbestleşene sürecine girmiştir. Sektörde daha rekabetçi olabilmek için ülkeler, bu süreçle etkinlik ve verimliliklerini arttırmaktadırlar. Tamamlanmamış özelleştirme ve serbestleşme, Telekom'un sabit sistemlerde tekeli, internet altyapısı sorunu ve AR&GE harcamalarının azlığı Türkiye'nin sektördeki rekabet gücünü azaltmaktadır. Buna karşılık mobil hizmetlerinde dört firmanın varlığı, tamamlanmış idari ve yasal düzenlemeler, sektör gelMerinin artması Türkiye'nin sektördeki rekabet gücünü olumlu yönde etkilemektedir. Sektör, Türkiye ekonomisinde gelecekte de önemli bir yer tutacağı için uygun stratejiler ve politikalar uygulanmalıdır. ABSTRACT Globalization and developments in technology are increasing the importance of competition. Macroeconomic stability, international production strategies, technologic and structural changes effect competition. Countries take part in the new world regime with competition. Nowadays one of the most important sectors which is telecommunication sector entered in privatization and liberalization process with changes and globalization. Countries are increasing their efficiency and productivity with this process in order to be more competitive in this sector. Incomplete privatization and liberalization, monopoly of Telekom in immobile systems, the problem of internet infrastructure, insufficient Research&Development expenditures decrease Turkey's competition power in mis sector. However existence of four firms in mobil services, complete administrative and legal arrangements, increasing in this sector's revenue effect Turkey's competition power in this sector in positive manner. Correct strategies and politicies should be applied, because in the future this sector will take part an important place in Turkish economy also. HI
Özet (Çeviri)