KKTC ekonomisinin dünya ekonomisine entegrasyonu
Integration of economy of TRNC into world economy
- Tez No: 140520
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
oz Büyük ekonomilerle karşılaştinldıklannda küçük ekonomilerin daha farklı bir ekonomik yapıya sahip oldukları görülmektedir. Küçük ülkelerin özelliklerinden kaynaklanan farklılıklar, ekonomilerindeki dezavantajları oluşturmaktadır. Ancak, sözkonusu dezavantajlar, küçük ülkelerin ekonomik kalkınmasına bir engel teşkil etmemektedir. Küçük ülkeler, büyük ekonomilerle olan farklılıklarına ve dezavantaj lanna rağmen, yüksek kalkınma performansı gösterebilmektedirler. Küçük ülkeler arasında oldukça başarılı büyüme performansı göstermiş ülkelerin varlığı, azgelişmiş ve gelişmekte olan diğer küçük ülkeler için yol gösterici olmaktadır. Küçük ülkelerin ekonomik büyümesi üzerindeki önemli dezavantaj larmdan olan küçüklük sorununu aşarak, hızlı ekonomik kalkınma sağlayabilmeleri küresel ekonomiye entegrasyonu ile mümkün olabilmektedir. Küresel ekonomiye entegrasyon ise belirli politika ve faktörlerin varlığım gerektirmektedir. Küresel ekonomiye başarı ile entegre olmuş, hızlı ekonomik büyüme sağlayarak gelişmiş ülkeler grubunda yer alan başarılı küçük ülke örnekleri, sözkonusu politikaların gerekliliğini kanıtlamaktadır. KKTC ekonomisinde hızlı kalkınma için gerekli faktörlerin vardığına rağmen, KKTC hızlı kalkınma sağlamak suretiyle, gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşamamıştır. Siyasi tanmmamışlık ve ekonomik ambargolar, küresel ekonomiye entegrasyon için gerekli pazar erişimine imkan vermemektedir. Bunun yanında, uzun dönemden beri ekonomide varolan istikrarsız yapı, ekonomik kalkınmayı sağlayacak potansiyeli sınırlamaktadır. Bu çalışma, küçük ülkelerin ekonomik yapılarının incelenmesiyle, başarılı ekonomik kalkınma sağlamış küçük ülke örneklerinden hareket ederek, KKTC ekonomisi için gerekli politika önerilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economic structures of small economies differs from larger economies. Smallness as a characteristics of small states, creates disadvantages on their economies. However, the distinguishing characteristics of being small for those states do not cause an obstacle for their economic growth. Small states even may grow faster despite of their disadvantages. The existence of fast growing small states is a guidance for the other least developed and developing small states. Small states should integrate into global economy in order to overcome smallness and to secure strong economic growth. Such an integration can be based on certain policies and factors such as the ones who succeeded the fast growth with such policies. Although TRNC economy contains the similar factors, TRNC never succeeded to reach the high-income level economies. The lack of international recognition of TRNC, as well as economic embargoes imposed hinders the acceses to the developed markets for a secure economic integration. Besides, the economic instability in TRNC also causes obstacle for the growth. This study, analyzes growth success of small economies and develops necessary policy implications for TRNC in order to secure strong growth in its economy. IV