Enflasyon hedeflemesi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Inflation targeting and its feasibility in Turkey
- Tez No: 140522
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Günümüzde enflasyonun önlenmesi için para politikasının kullanılması bütün kabul edilmektedir. Para politikası ekonomide çok etkili bir araçtır. Yanlış kullanılması durumunda büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden çok iyi takip edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Fakat Merkez bankaları bütün parasal büyükleri kontrol altında tutamaz. Bu yüzden son dönemde merkez bankası tarafından kontrol edilebilen ve hedefle direkt olarak parasal büyükler, ara hedef olarak kullanılmıştır. Kullanılan ara hedeflerin ortaya çıkardığı sorunlar ise yeni bir politika rejimini gündeme getirdi. Enflasyonun direkt olarak kullanıldığı bu rejim, bir çok ülkede basan kazanmıştır. Bu yüzden enflasyon hedeflemesi dünyada giderek yaygınlaşmıştır. Türkiye enflasyon sorununu uzun bir süredir yaşayan ülkelerden bir tanesidir. Uygulanan çeşitli politika rejimleri Türkiye'de soruna çare olamamıştır. Ekonomistler bu yüzden enflasyon sorununu çözmek için Türkiye'de enflasyon hedeflemesini uygulamak istemektedir. Bu çalışmanın amacı da, enflasyon hedeflemesinin Türkiye'de uygulanabilirliği sorusuna cevap aramaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT That monetary policy is used to prevent inflation in our time is totally accepted. Monetary policy is a very effective instrument in economy. It may cause big problems in case of being misused. Accordingly, it must be pursued well and kept under control. However, central banks cannot keep all monetary aggregates under control. Therefore, monetary policy that can be controlled by a central bank in the last period and is directly related to the target has been used as intermediate target. As for the problems that the intermediate targets which are used revealed, they introduced a political regime. The regime in which inflation is directly used has gained achievement in a lot of countries. Therefore inflation targeting has gradually become widespread in the world. Turkey is one of the countries that has suffered from inflation for a long time. The various political regimes which are carried out has not been able to solve the problem in Turkey. So economists would like to apply inflation targeting to solve the problem of inflation in Turkey. The aim of this study is to seek solution to the question of how inflation targeting is applicable in Turkey.