Current account adjustment in Turkey 1923-2002
Türkiye'de cari işlemler dengesi uyumu: 1923-2002
- Tez No: 140542
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tezde, 1923-2002 döneminde Türkiye'de ödemeler dengesi ve cari işlemler dengesi gelişmeleri incelenmektedir. Çalışmanın amaçlarından biri, ödemeler dengesinin farklı dönemlerde nasıl şekillendiğini ve makroekonomik politikalarla ilişkisini göstermektir. Çalışmada büyüme ve ödemeler dengesi arasında gerek 1980 öncesinde gerekse 1980 sonrasında yakın bir ilişki olduğuna dikkat çekilmektedir. Bu tezin amaçlarından bir diğeri cari işlemler dengesini belirleyen faktörleri amprik olarak incelemektir. Cari işlemler dengesi için biri yıllık, diğeri çeyrekler bazında olmak üzere sıradan en küçük kareler yöntemiyle indirgenmiş iki denklem hesaplanmaktadır. Bir sonraki aşamada, bu denklemlerde yapısal bir kırılma olup olmadığı istatistiksel yöntemlerle araştırılmaktır. Ayrıca, cari işlemler dengesi ile ekonomik büyüme arasında bir eşik ilişkisi olup olmadığı sorulmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise, model parametrelerinin zaman içinde istikrarlı ya da dalgalı bir seyir izleyip izlemediği hareketli regresyonlar yöntemiyle incelenmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de cari işlemler dengesi GSYİH büyümesi, dış pazar talebindeki büyüme, dış ticaret haddi ve döviz kuru oynaklığı tarafından belirlenmektedir. Bu faktörler arasında en güçlü etkenin GSYİH büyümesi olduğu saptanmıştır. İstatistiksel yöntemler, yapısal bir kırılma ya da bir eşik ilişkisi göstermemekle birlikte, hareketli regresyonlar yöntemi, Türkiye'de cari işlemler dengesinin dinamiği üzerine önemli sonuçlara işaret etmektedir. Bu analiz, tahmin edilen cari işlemler modelinde kırılma olduğunu desteklemektedir. Buna göre, GSYİH'mn cari işlemler dengesi üzerindeki etkisi 1995-2002 döneminde zayıflamıştır. Bu sonuç, 1994 sonrasında ekonomik dengesizliklerin artması ile büyümenin sürdürülebilir olmaktan çıktığı bir dönemde, ekonomik büyüme olduğunda harcamalardaki artışın sınırlı kaldığı; başka bir deyişle, büyümenin çok dalgalı bir seyir izlediği 1990'lann ikinci yansı ve 2000'lerin başında, ekonomik birimlerin büyüme olduğu zaman tasarruflarım azaltmada daha az istekli olduğu şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the balance of payments of Turkey between 1923-2002 is examined with special emphasis on current account adjustment. One of the targets is to evaluate the balance of payments under different economic regimes since 1923 and to identify the changes in the structure of balance of payments. The review of the balance of payments and different development strategies highlights that there is a close relationship between economic growth and balance of payments in Turkey. The second task of this thesis is to identify the determinants of current account balance empirically. A reduced form single equation model of current account with annual and quarterly data is estimated through ordinary least squares (OLS). Next, formal statistical methods are applied to detect possible breaks and shifts in the model. Whether there exists a threshold between the current account balance and economic growth is also questioned. Finally, stability of the model parameters is examined through rolling-regressions analysis. Consequently, current account balance in Turkey has been found to be determined by GDP growth, demand from export markets, terms of trade and foreign exchange volatility, among which GDP growth is the major factor. Formal tests for structural break and test for threshold effects did not provide significant results but analysis of rolling regressions had important results for the current account dynamics in Turkey, which verified that there are shifts and breaks in the current account model. The impact of GDP growth on current account balance declined during 1995-2002 and specifically in 1999. Given the unsustainability of economic growth in this period, the economy could not generate proportionate expenditures during phases of economic growth. IV