The ailing imperialists: The Ottoman Empire in British travel literature 1821-1876
Hasta emperyalistler: İngiliz seyahatnamelerinde Osmanlı İmparatorluğu 1821-1876
  1. Tez No: 140546
  2. Yazar: SEMA EMEL GÖKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Hasta Emperyalistler : İngiliz Seyahatnamelerinde Osmanlı imparatorluğu 1821-1876 by Sema Emel Göksel Bu çalışma 1821-1876 yıllarındaki Osmanlı imparatorluğu hakkında yazılmış anı ve seyahatnamelerin analizini amaçlamaktadır. Anı ve seyahatnameler, yazıldıkları dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nun, Türklerin, Rum, Ermeni, ve Musevilerin, ve dönemin gelenek ve politikalarının, bu yazarlarca ve onların okuyucu kitlesince nasıl algılandığını ve ne açıdan değerlendirildiğini göstermektedirler. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı esas olarak gezgin-yazarların yaratmış olduğu bu dünyayı inceleyerek, özellikle Osmanlı İmparatorluğu ve Türklerle ilgili bazı düşünce ve yargıların oluşumuna ve gelişimine dikkat çekmek, aynı zamanda bu açıdan Osmanlı imparatorluğu ile dönemin bazı imparatorluk ve sömürgelerinin algılanışı arasındaki parallelliğe işaret etmektir. 40'dan fazla yazarın eserlerinin incelenmesi, hakim bir söylemin varlığının yanısıra, özellikle 1853-1856 Kırım Savaşı sonrasında bu söylemde emperyalist öğelerin arttığını, ve Türklerin ilk başta çelişkili gibi görünen, hem sömürgeci, hem de sömürülen ikileminde algılandığını göstermektedir. Ayrıca, Osmanlı imparatorluğu ve Türkler hakkındaki bazı yanılsamaların gözler önüne serilmesi, bu yanılsamaların bugün bile büyük ölçüde geçerliliğini koruması karşısında önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ailing Imperialists: The Ottoman Empire in British Travel Literature 1821-1876 by Sema Emel Göksel This study attempts an analysis of memoirs and travel-literature written about the Ottoman Empire during 1821-1876. They point to the way in which the Ottoman Empire, Turks, Greeks, Armenians, and Jews, as well as the customs and policies of the times were perceived and evaluated both by the authors themselves and by their reading public. Thus, the foremost aim of this study is to analyze the world created by these traveller-authors, to point to the construction and development of certain ideas and judgements about the Ottoman Empire and the Turks, and simultaneously to draw a parallel between the ways in which the Ottoman Empire and some of the empires and colonies of the time were perceived. The analysis of the work of more than 40 authors points not only to the presence of a dominant discourse, but also to the increasing importance of imperialist notions within this discourse, especially after the Crimean War of 1853-1856, and to the seemingly contradictory dual tendency to perceive the Turks as the colonizers as well as the colonized. Furthermore, the revelation of the development of some of the illusions about the Ottoman Empire and the Turks gains importance as some of these reign supreme even today. iv