Nation-building in China and Turkey: An analysis of the thought of Sun Yat-Sen and Mustafa Kemal Atatürk in comparative
Türkiye ve Çin'de ulus-devlet inşası: Sun Yat-Sen ve Mustafa Kemal Atatürk'ün düşüncelerinin karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 140547
  2. Yazar: ZEYNEB HALE EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Türkiye ve Çin 'de Ulus-devlet İnşası: Sun Yat-sen ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Düşüncelerinin Karşılaştırmalı bir İncelemesi Zeyneb Hale Eroğlu Mustafa Kemal (1881-1938) ve Sun Yat-sen'in (1866-1925) milliyetçilik ve sosyo-politik değişim üzerine olan düşünceleri üzerinde yoğunlaşan bu tez genel olarak Çin ve Türkiye 'devrim' tarihinin bir karşılaştınlmasıdır. Bu inceleme iki liderin yazılan, konuşmaları, bildirileri ve yazışmalarından oluşan birincil kaynakların okunması ve değerlendirilmesinin bir ürünüdür. Tez, iki liderin, sordukları başlıca üç soruya vermeye çalıştıkları cevaplan incelemektedir. İlk soru,“milletlerinin kendi farklı kimliklerini koruyarak nasıl güçlenecekleri ve modernleşecekleri”üzerinedir. İkinci soru,“tasarladıklan ulus- devlet modeli içinde miras aldıklan halkı hangi değerler etrafında birleştirip, bir ulus olduklan bilincini aşılayacaktan”üzerinedir. Son som ise,“monarşiye karşı tertip ettikleri devrimler başanya ulaştıktan sonra halkın politik rolünün ne olacağı”ile I ilgilidir. Halkın gözünde meşruiyetlerini sağlayan ve sık sık vurguladıklan 'halkın egemenliği' ilkesi söz konusu liderler için gerçekte ne manaya geliyordu? Bu soruların cevaplan verildikten sonra şu sonuca vanlmıştır. İki liderin modernleşmeye bakışlan farklılık göstermekle beraber, her iki liderin de amacı Batılılar tarafından 'oryantalize' edilmiş milletlerine 'özerk bir ses' sağlamaktır. Her iki lider de kendi uluslarının yeni ulus-devlet düzeninin eşit üyeleri olmasını umut etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nation-building in China and Turkey: An Analysis of the Thought of Sun Yat-sen and Mustafa Kemal Atatürk in Comparative Perspective Zeyneb Hale Eroğlu. The thesis is about the 'revolutionary' history of China and Turkey, which orients towards the thoughts of Mustafa Kemal Atatürk(1881-1938) and Sun Yat-sen (1866-1925) on nationalism and socio-political change. Their principles are analyzed through a reading of primary sources, which are the writings, speeches, declarations and letters of these respective leaders. The thesis searches for mainly three questions that are answered by these two nationalist leaders. Firstly,“how could their 'nations' strengthen and 'modernize' themselves while preserving their distinctive identity?”. Secondly,“how could they inject the consciousness of being a nation to the people that they had inherited, and around which values could they 'unify' the people from which they attempted to construct a nation?”. Thirdly,“what would be the political role of the people after the revolution against the monarch had succeeded?”and“What did they really mean by the principle 'people's sovereignty' that they had made frequent use in order to legitimize their own role before the eyes of the people?”Answering these questions particularly, the thesis concludes that although the modernization perspectives of these two respective leaders differ, both of them as the leaders of two 'nations', which are 'orientalized' by the West, attempted to grant their nations with an 'autonomous voice'. They expected their nations to become equal partners of the nation-state system of the contemporary world.