The Altai Union: A potential Customs Union between Turkey, Central Asia and South Korea
Altay Birliği: Orta Asya, Güney Kore ve Türkiye arasında olası bir Gümrük Birliği
- Tez No: 298341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Ağırlığın batıdan doğuya doğru değişmesi 21. yüzyılı şekillendirecektir. Yaşlı dragon Çin sonunda uyandı ve küresel kriz Avrupa, A.B.D. ve Japonya gibi gelişmiş ekonomileri yavaşlatırken, dünya ekonomi ve politikasında önemli bir oyuncu haline geldi. Dünyanın en kalabalık milletleri, Çin ve Hindistan, Asya'daki en dinamik ve hızlı büyüyen ekonomilere sahip olup serbest ticaretten en karlı çıkan ülkelerdir. Fakat, aynı zamanda petrol başta olmak üzere bir çok doğal kaynağa bağımlılıkları da bulunmaktadır. Çin ve Hindistan'ın bu yükselişi Asya'yı etkisi altına alırken, halihazırda olan işçilik, sermaye, doğal kaynaklar ve bilgi birikim gibi avantajlar, Asya'da ciddi rekabetçi bir konuma gelmek için Türkiye ve Orta Asya ülkeleri arasında kurulacak birlik için kullanılabilir.Bu yüzden, ?Altay Birliği? isimli Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Türkmenistan ve Özbekistan arasında kurulacak tarihi, sosyal ve kültürel bağlarla desteklenen, küresel ekonomiye uyarlanmış, modern bir birlik önerilmektedir. Türkiye'nin ihracatlarında bu ülkelerinin payının sadece %3 olduğu, bununla birlikte bu ülkelerin ithalatlarında Türkiye'nin payının sadece % 0.80 olduğu düşünülürse, Türkiye'nin bu ülkeler ile büyük bir ticaret potansiyeli bulunmaktadır.Bu birliği kurmak için, ?Serbest Ticaret Bölgesi? ile başlayıp ?Gümrük Birliği? ve ?Ortak Pazar? ile devam ederek ?Tam İktisadi Bütünleşme? sağlanana kadar bir çok adım atılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amaçlı aday ülkeler arasındaki ikili ilişkileri, karşılıklı ticaret hacimlerini, ticaret anlaşmlarını ve rekabet edebilir üstünlüklerinin bulunduğu sektörleri araştırmaktır. Önemli ticaret ortakları ve gümrük tarifeleri incelendikten sonra bu tarifeler hesaba katılarak ve katılmayarak, iki farklı şekilde de, Türkiye'nin Altay devletleri ile ticaret potansiyeli belirlenmeye çalışılmıştır. Tahminlerin sonucunda, Türkiye'nin mevcut durumda bu ülkelere yaptığı 4 milyar dolarlık ihracatın 36 milyar dolara, on senelik bir zaman zarfında çıkması mümkündür. Ayrıca Altay Birliği önemli bir bölgesel güç konumuna gelmenin yanı sıra, petrol, teknoloji, turizm, tarım, tekstil, elektronik, makine, gemi yapımı, plastik, kauçuk, cam, mineraller, elementler, enerji, kimyasallar, seramik, demir-çelik, araç ve askeri konularda bir dünya devi haline gelebilmektedir. Son olarak, ithalat, ihracat ve ticaret hacimleri, ülkelerin büyüklüğü, uzaklığı ve dili göz önüne alınarak ticaret potansiyelini belirlemek amaçlı bir ağırlık modeli uygulanmıştır. Deneysel sonuçlar Orta Asya'daki GSYİH artışı, dil farklılıklarının ortadan kalkması ve güçlü bir internet altyapısıyla desteklenen taşıma maliyetlerini aza indirecek bir projenin ticaret hacimlerini fazlasıyla arttıracağını göstermiştir.Her Altay ülkesinin farklı üstünlükleri göz önüne alınarak, bu ülkelerin kaynaklarını ve öne çıkan üstünlüklerini verimli kullandıkları takdirde dünyada dev bir iktisadi güç haline gelecekleri sonucuna varıldı. Bu birliğin önerilen projeleri tamamladığı takdirde iktisadi ve politik olarak tam bir bağımsızlığa ulaşacakları öngörüldü.
Özet (Çeviri)
The gravity shift from the West to the East will shape the twenty first century. China, the old dragon has finally awakened and has become an important actor in world economy and politics while the global crisis of 2008 has slowed down many developed countries? economies including the U.S.A., Japan and Europe. China and India, the most populous nations, have the most dynamic and fastest growing economies and are the major beneficiaries of free trade in Asia. However, they are also dependent on natural resources, especially oil. While the rise of China and India dominates Asia, existing resources of labor, capital, natural resources and knowledge among Turkey and the Central Asian States can be combined to form an union that may become a serious competitor in the region of East Asia.This alliance, called here ?the the Altai Union?, between Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, South Korea, Turkmenistan and Uzbekistan, is proposed as a potential union which is backed up by historical, social and cultural connections in Asia. Considering that the the Altai states? share in total exports of Turkey is only 3 percent and Turkey?s share in total the Altai states? imports is just 0.80 percent, Turkey has a great trade potential with these states if opportunities are created. Regular steps should be taken beginning with a ?Free Trade Area? proceeded by a ?Customs Union? and ?Common Market? leading to a ?Full Economic Integration?.The aim of the study is to investigate through bilateral relations, multilateral trade volumes, trade agreements, and sectors whether there exists a competitive advantage among candidate countries. Major trade partners and customs tariffs are analyzed and discussed to determine potential trade benefits with and without tariffs between Turkey and the the Altai states. Estimations regarding the results of this analysis indicate that Turkey?s export volume to the the Altai states, which is currently about four billion US$ currently, can reach thirty-six billion US$ in a period of ten years. Within this, the the Altai Union can become a significant regional power, and a world giant in many fields such as mineral fuels, technology, tourism, agriculture, textile, electronics, machinery, ship building, plastics, rubber, glass, minerals, elements, energy, chemicals, ceramics, iron and steel, vehicles and military. Finally, the the gravity model is used to determine trade potential in terms of export, import and trade volume by size of the economy, distance and common language. Empirical results prove that the increase in Central Asia?s GDP, elimination of language barriers and a transportation cost reducing project backed up with a strong internet-based infrastructure will highly increase export volumes.Regarding every Altai state?s different advantages, the conclusion reached was that, these states would become a giant economic power in the world with the efficient use of their competitive advantages and resources. This union would create a complete economic and political independence for these seven states after completing the proposed tasks.