The Influence of storytelling on the development and retention of L 2 vocabulary in child L2 learners
Yabancı dil öğrenen çocuklarda hikaye okumanın dil kelime haznesinin gelişimine ve kelimelerin kalıcılığına etkisi
  1. Tez No: 140548
  2. Yazar: ESRA YENİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA HAZNEDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
KISA ÖZET Yabancı dil öğrenen çocuklarda hikaye okumanın yabancı dil kelime haznesinin gelişimine ve kelimenlerin kalıcılığına etkisi. Bu çalışma yabancı dil öğrenen çocuklarda hikaye okumanın yabancı dil kelime haznesinin gelişimine ve kelimelerin kalıcılığına olan etkisini araştırmaktadır. Özel bir ilkokulun üçüncü sınıfına giden altmış yedi öğrenci bu araştırmanın denek grubunu oluşturmaktadırlar. Öğrenciler deney grubu ve control grubu olarak iki gruba ayrılmışlardır. Bulgular öntest, sontest ve hatırda tutma testi ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından ayrıca gözlem notlan tutulmuş ve dört ders videoya çekilmiştir. Uygulama başlamadan önce her iki gruba da bir öntest uygulanmıştır. Yeni kelimeler gruplara hikayeler veya resim kartları ve kelime kartları kullanılarak sunulmuştur. Oxford Reading Tree' den on adet hikaye kitabı seçilmiştir. Her hikayenin bilinmeyen kelimeleri listelenmiştir. Kelimeler deney grubuna hikayeler, hikaye sıralama kartları ve hikaye kitapçıklanyla sunulmuştur. Kontrol grubu da yeni kelimelere resim kartları, kelime kartları, kelime çalışmaları ve bulmacalarla tabii tutulmuştur. İki grubun arasında kelime öğreniminde fark olup olmadığını bulmak amacıyla bir sontest uygulamıştır. Sınıf uygulamaları bittikten üç hafta sonra da hatırda tutma testi uygulanmıştır. Deneklerin test sonuçlan bir dizi t-test ile analiz edilmiştir. Sonuçlar deney ve kontrol grubu arasında kelime öğrenme açısından anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Aynca, deney grubu hatırda tutma testinde kontrol grubundan daha fazla kelime hatırlamıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The influence of storytelling on the development and retention of L2 vocabulary in child L2 learners. by Esra Yenici The present study investigates the influence of storytelling on the development and retention of L2 vocabulary in child L2 learners. Sixty-seven third grade students from a private primary school were the subjects of this study. The students were divided into experimental and control groups. Data were collected by means of a pretest, posttest, and delayed posttest. Moreover, field notes were taken and four lessons were videotaped by the researcher. Both groups were pretested before the classroom practices. The groups were presented new vocabulary items using stories or flashcards and wordcards. Ten story books were selected from Oxford Reading Tree. The unknown words from each story were listed. The experimental group was presented the new vocabulary items using big story books, story sequence cards and story handouts. The control group was exposed to the new vocabulary items by means of flashcards, wordcards, vocabulary handouts and crossword puzzles. A posttest was administered to find out whether any differences existed in vocabulary learning of both groups. Three weeks after the classroom practices terminated, a delayed posttest was given to the subjects. Subjects' IVtest scores were analyzed by a series of t-tests. The results suggested that there was not a significant difference between the experimental and control group in the posttest. However, in the delayed posttest the subjects in the experimental group recalled more words than the control group.