Suicidal tendencies: Culture of self-destruction in Ottoman society
İntihari eğilimler: Osmanlı toplumunda intihar kültürü
  1. Tez No: 140552
  2. Yazar: NURULLAH ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezde, insanlık tarihinin en genel, en tartışmalı ve çok boyutlu fenomenlerinden biri olan intiharın bir tarihçi bakış açısıyla özellikle Tanzimat sonrası Osmanlı toplumundaki algısının resmi ve edebi kaynakların yardımıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Birinci bölümde, intihar olaylarının devletin ve araştırmadan sorumlu olan otoriteler ve bu otoritelerin intihar olaylarının incelenmesinde kullandığı metodlar, kaynaklar ve bu otoritelerin özellikle vurguladığı noktalar polis ve karantina raporları kullanılarak incelenmiştir. İkinci bölüm Osmanlı toplumunda görülen intihar olaylarının nedenleri ve intiharlarda kullanılan metodlar hakkındadır. Bu bölümde intihar raporları ve intihara dair genel teoriler beraber ele alınarak Osmanlı toplumunda görülen intihar vakalarının neden ve metodlan sımflandnılnııştır. Üçüncü bölümde Osmanlı toplumunun intihar algısı ele alınmıştır. Bu bölümde intihar notlan ve verilen ifadeler incelenerek intihar eden kişilerin intihar algısı, yine intihar raporlarındaki ifadeler ve bazı spesifik vakalar incelenerek devletin algısı ve son olarak da özellikle Tanzimat sonrası dönemin intihar teması içeren edebi eserler incelenerek edebiyatta intihar algısının anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to examine the concept of suicide, which is one of the most common, controversial and multidimensional phenomena in the history of mankind, from a historian's perspective within the framework of nineteenth -twentieth century Ottoman society, especially the post- Tanzimat period, by looking at official and literary sources. In the first part of this study, the Investigation Process of the suicide cases by the state is examined. The questions asked by the officers of the period are traced back and the type of evidence and sources used are determined. By looking at the official documents, that is police and quarantine reports related to suicide cases, the aim of the officers, what they really looked for during the investigation and the methods they applied are considered. The second chapter is about the main reasons and methods of suicide in Ottoman society. In this section, suicide reports and theories about the reasons and methods of the suicide are examined together, and the main motives for suicide and the methods that were used are classified. In the third chapter, perception of suicide in the Ottoman Empire is dealt with. In this section, the suicide notes and statements, some special cases of suicide and the expressions in the suicide reports and literary works of the time which have suicide as a theme have been examined to define the perception of suicide by the people who committed and who attempted suicide, perception by the state perception of suicide in post-Tanzimat literature has been examined respectively.