İntihar ve aile işlevleri üzerinde karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 16953
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ii ÖZET Bu araştırmanın amacı, içinde intihara girişmiş üyesi bulunan aile üyelerinin, aile işlevlerini algılama biçim lerinin içinde intihara girişmiş üyesi bulunmayan aileler le karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmada has ta yakınlarının aile işlevlerine yönelik olarak yaptıkları değerlendirmeler, hasta ile hasta yakınlarının sosyol, ekonomik ve demografik özellikleri ile sözkonusu degerlen- dirmeler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Bu çalışma dan elde edilen sonuçların intihara teşebbüs eden kişi ve ailelerine götürülebilecek hizmetlerin geliştirilmesinde yararlı olacağı ümit edilmektedir. Yaklaşık Deneysel (Quasi Experimental) bir araştırma olarak nitelendirilebilecek bu çalışmada deney grubunu; 1990 Ocak-Şubat-Mart aylarında Ankara üniversitesi Cebeci Acil Servis' ine ve İbni Sina Hastanesi Acil Servisine in tihar girişimi sonucu getirilen hastaların yakınları oluş turmaktadır. Kontrol grubunda ise, Ankara Üniversitesi Kardiyoloji Servis' inde aynı tarihler içerisinde yatarak tedavi görmekte olan hasta yakınları yer almıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grubunu oluşturan hasta yakınları ve hastaların sosyo-ekonomik, demografik özel liklerini içeren“soru kağıdı (anket)”ile aile işlevle rini değerlendirmek amacıyla“Aile Değerlendirme ölçeği”ADÖ, veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışma sonunda intihar girişiminde bulunan üyeye sahip ailelerde, aile işlevlerinin, böyle üyesi olmayan ailelere göre, özellikle problem çözme ve iletişim açı sından daha sağlıksız biçimde değerlendirildiği belirlen miştir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY The Objective of this Study is to investigate the perception level of family functions by the family members of suicidal patients as compared to that of by family mem bers in whose families there is no suicidal patient. The study covered the evaluations on family functions by close relatives of the patients, in terms of the socio-economic and demographic characteristics of patients and their relatives. It is hoped that the results obtained will be useful in developing services for suicidal patients and their families. The study can be described as an quasi experimental research. The close relatives who accompanied the suicidal patient to Cebeci Hospital, emergency unit and to tbni Sina Hospital, emergency unit of Ankara University, Medi cal School, between January-February-March 1990, consti tuted the experimental group. The control group consisted of the close relatives of the patients hospitalized in the Cardiology unit of Cebeci Hospital, Ankara University, Medical School, during the same period. In the study, the relatives of suicidal and cardiac patients constituted the experimental and the control groups respectively. The in formation about the socio-economic and demographic fea tures of the patiens and their close relatives was gathe red through a questionnaire. The family assesment device (ADO) was implemented to evaluate the perception of family functions by the close relatives of the patients. At the end of the study it was found out that the family members of the suicidal patients evaluated the family functions in an unhealthy manner, especially in terms of communication and problem-solving dimensions as compared to the control group, consisting of the close relatives of cardiac patients.