Belonging to Imbros: Citizenship and sovereignty in the Turkish republic
İmroz'da aidiyet: Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşlık ve egemenlik
- Tez No: 140566
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İmroz'da Aidiyet: Türkiye Cumhuriyeti'nde Vatandaşlık ve Egemenlik Elif Müyesser Babül Bu çalışma İmroz/Gökçeada'da aidiyet anlatı ve pratiklerini ve bunların Türkiye genelinde egemenlik ve yönetimsellikle ilgili olarak nelere işaret ettiğini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Adanın etnografîk analizi ve saha araştırması sırasında yapılan mülakatların anlatı analizine dayanan çalışma, göç ve aidiyet konularım yönetimsellik ve egemenlik meseleleri olarak ele almaktadır. Bu anlamda tezin amacı, vatandaşlık kavramım toplumsal güç ve otorite ile ilişkisi bağlamında sorunsallaştırmaktır. Tez, Cumhuriyet Türkiyesi'nde vatandaşlığın ortaya çıkışının, milli sınırlar içerisinde meşru aidiyet şeklinin düzenlenmesi doğrultusunda bir kültürel özneleşme/özneleştirilme süreci ve yönetimsellik şekli olduğunu iddia etmektedir. Aidiyet mücadelelerinin güncel olarak yaşandığı İmroz/Gökçeada marjin ve istisna (olağanüstü hal) kavramları bağlamında tanımlanarak, bu kavramların adada nasıl işlediğine bakmanın Cumhuriyet vatandaşlık ve yönetimselliğinin etnisite, din, yerlilik, toprak ve yerelliğe ilişkin söylenmeyenlerine işaret ettiği tartışılmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
Belonging to Imbros: Citizenship and Sovereignty in the Turkish Republic by Elif Müyesser Babül This study aims to analyse the narratives and practices of belonging in Imbros, and the implications of those narratives and practices of belonging related to the larger issues of governmentality and sovereignty in Turkey in general. Based on the ethnographic analysis of the island along with the narrative analysis of the interviews conducted during the fieldwork, it intends to address migration and belonging as issues of governmentality and sovereignty. In that sense, the thesis aims to problematize the concept of citizenship with regard to its relation to power and authority. It claims that the emergence of citizenship in the republican Turkey refers to a cultural process of subjectivation and a form of governmentality through the regulation of the legitimate way of belonging to a place within the national borders. Through the definition of Imbros in terms of marginal and exceptional, where the contestations over belonging take place currently, this thesis argues that looking at the ways in which these terms operate on the island reveals the undeclared of the republican citizenship and governmentality related to ethnicity, religion, nativeness, land and locality. VI