The Relationship between parenting styles identity status and disordered eating patterns
Çocuk yetiştirme tutumları, kimlik statüsü ve bozuk yeme şekilleri arasındaki ilişki
- Tez No: 140567
- Danışmanlar: DR. NUR YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
KISA ÖZET Çocuk Yetiştirme Tutumları, Kimlik Statüsü ve Bozuk Yeme Şekilleri Arasındaki İlişki Aliye Şebnem Gürmeriç Bu araştırmanın amacı üniversitelerdeki kız öğrencilerde, çocuk yetiştirme tutumları, kimlik statüsü ve bozuk yeme şekilleri arasındaki ilişkileri incelemekti. Bunlara ek olarak, bireycilik - toplulukçuluğun da diğer değişkenlerle ilişkisi incelendi. Katılımcılar, İstanbul'da, Boğaziçi Üniversitesi 'nde okuyan 223 bayan öğrenciydi. Çalışmada kullanılan materyalleri, Yeme Tutum Testi (EAT-40), Kimlik Statüsü'nün Objektif Ölçümü (EOM-EIS), Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği, Bireycilik - Toplulukçuluk Ölçeği (INDCOL) ve Kişisel Bilgi Formu oluşturuyordu. Araştırmada sevgi/ilgi puanlarının, EAT-40 puanları ve düşük seviyeli kimlik statü puanları (diffusion, foreclosure) ile ters yönde; fakat yüksek seviyeli kimlik statü puanları (moratorium, achievement) ile doğru yönde ilişkili olacağı öngörülmüştür. Bunun dışında, EAT-40 puanlarının düşük seviyeli kimlik statü puanlarıyla doğru yönde ilişkili, fakat yüksek seviyeli kimlik statü puanlarıyla ters yönde ilişkili olacağı öngörülmüştür. Çalışmanın sonucu, beklenenin tersine, annenin sevgi/ilgi puanlarının, EAT-40 puanları ve“diffusion”puanları ile doğru yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, anne ve babanın sevgi/ilgi puanlarının“foreclosure”puanlarıyla ters yönde ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, EAT-40 puanlarının, vı“foreclosure”puanlarıyla ters yönde ilişkili olduğu, bireycilik-toplumculuk ile de doğru yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Ancak EAT-40 puanlarıyla, diğer kimlik statü puanları arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Sonuçların, genellikle beklentiler doğrultusunda çıkmamasının en önemli sebebi olarak ise Türk kültürünün bazı kendine özgü özellikleri olarak gösterilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Parenting Styles, Identity Status and Disordered Eating Patterns by Aliye Şebnem Gürmeriç The aim of the present study was to investigate the relationship between parenting styles, identity status and disordered eating patterns among Turkish female university students. In addition, individualism - collectivism was also investigated as a psychological correlate of these variables. The participants were 223 Turkish female undergraduate Boğaziçi University students. The scales used were the Extended Objective Measure of Ego Identity Status (EOM-EIS), the Eating Attitudes Test (EAT-40), the Parenting Practices Scale, the Individualism - Collectivism Scale (INDCOL) and Personal Data Sheet. It was predicted that, warmth scores would be negatively associated with EAT-40 scores, diffusion and foreclosures scores, but positively associated with moratorium and achievement scores. Furthermore, it was also predicted that EAT-40 scores would be positively associated with diffusion and foreclosure scores; but negatively associated with moratorium and achievement scores. The results showed that, in contrast to expectations, maternal warmth scores were positively associated with both EAT-40 scores and diffusion scores. Furthermore, parental warmth IVscores were found to be negatively associated with foreclosure scores and positively associated with individualism scores. No relationships were found between EAT-40 scores and diffusion, moratorium and achievement scores. The main reason most of the hypotheses were refuted is certain unique characteristics of Turkish culture.