Normative international, theory and analysis of the conflict management of the united nations
Uluslararası normatif teori ve Birleşmiş Mİlletlerin kriz yönetiminin analizi
  1. Tez No: 140574
  2. Yazar: ALTYNBEK MURALIEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SOSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Uluslararası Normatif Teori ve Birleşmiş Milletler' in Kriz Yönetiminin Analizi. Altynbek Muraliev Bu tez Soğuk Savaş sırasında ve sonrasında Birleşmiş Milletler' ili (BM) Kriz Yönetimini uluslararası normatif teori çerçevesinde incelemiştir. Burada 3 hedef koymuştur. İlk önce, BM' in kriz yönetim sisteminin analizi için uluslararası normatif teorinin kozmopolitan ve kommüniter geleneklerine dayanarak normatif çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. İkincisi, Birleşmiş Milletlerin banş sağlama girişimleri ve kriz yönetim prensip ve ilkelerinin normatif temellerini açıklamayı amaçlamaktadır. Son olarak, Soğuk Savaş sırasındaki Kongo ve Soğuk Savaş sonrası Somali olaylarındaki kriz yönetimi uygulamalarım incelemeye çalışmaktadır. BM'nin kriz yönetim sisteminin analizi gösteriyor ki, BM'nin banş sağlama girişimleri Birleşmiş Milletler Antlaşması'ndaki prensiplere göre şekillenmiştir. Bu prensipler uluslararası normatif teorinin hem kozmopolitan hem kommüniter geleneklerinin değerlerini içermektedir. İlke ve prensipler devlete yönelik ilkeler ve insana yönelik ilkeler olarak ikiye aynlabilir. Soğuk Savaş sırasında sistemdeki ideolojik rekabet ve yeni gelişmekte olan ülkelerin ortaya çıkması devlet egemenliği ve iç işlerine kanşmama gibi temel ilkeleri öne çıkarmıştır. Bu koşullar altında, BM' in anlaşmaziıklan çözme girişimleri BM Antlaşmasının devlete yönelik ilkeleriyle sınırlandırılmıştır. Soğuk Savaş sonrası, uluslararası sistem, anarşi ve egemenlikten daha ziyade siyasi bölünme ve uluslararalılaşma gibi birbirine zat iki öğeyle karakterize edilir. Bu gerginlik, insani boyutu daha belirgürve evrensel olan yeni bir tür çatışmayı ortaya çıkarmıştır. Bu koşullar altında BM' in anlaşmaziıklan çözme girişimlerindeki politikalan daha müdahaleci bir nitelik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Normative International Theory and Analysis of the Conflict Management of the United Nations by Altynbek Muraliev This thesis analyzes the conflict management of the United Nations (UN) during and after the Cold War period in the framework of normative international theory. In doing so it has three objectives. Firstly, it aims to develop a normative framework based on cosmopolitan and communitarian traditions of normative international theory for the analysis of the conflict management system of the UN. Secondly, it aims to reveal the normative nature of the norms and principles of the conflict management and peace operations of the UN. Finally, it aims to examine the practice of the conflict management both during the Cold War in the case of the Congo, and after the Cold War in the case of Somalia. The analysis of the conflict management system of the UN shows that peace operations of the UN are justified according to the principles established in the Charter of the UN. These principles include the values of both cosmopolitan and communitarian traditions of the normative international theory. It is argued that norms and principles can be divided into state-oriented norms and human-oriented norms. During the Cold War the ideological rivalry and emergence of new developing countries in the system revealed the classical principles of state sovereignty and non-intervention. Under these circumstances, the UN practice in the settlement of disputes was confined within the limits of state-oriented norms of the UN Charter. After the end of the Cold War, the international system is less characterized by the features of anarchy and sovereignty than it is by two sets of mcountervailing pressures: political fragmentation and internationalization. This tension has brought a new type of conflict where the human element became an international concern. In these circumstances the policy of the UN in the settlement of disputes has become interventionist in nature. IV