Imagining the nation: Two failed national imaginings in Ulysses and Huzur
Ulusu hayal etmek: Ulysses ve Huzur'da iki başarısız ulus tahayyülü
  1. Tez No: 140575
  2. Yazar: SERHAT UYURKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL IRZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
KISA ÖZET James Joyce'un Ulysses ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur romanlarında iki ulusal kimlik tahayyülüyle karşılaşırız. Ulysses' te İrlanda milliyetçileri Britanya koloni yönetimine karşı egemen bir İrlanda devletinin kuruluşunu haklı gösterecek bir İrlandalı kimliği oluşturmaya çalışırlar. Huzur'âa ise Tanpınar ve onun görüşlerini dillendiren Mümtaz Türkiye'nin yaşadığı modernleşme/batılılaşma sürecinin travmatik sonuçlarını giderecek sahici bir kolektif kimlik yaratmaya girişirler. Ne var ki hem Joyce'un resmettiği ve eleştirdiği ulusal kimlik tahayyülü, hem de Tanpmar'm içinde yer aldığı sahici bir kimlik arayışı başarısızlıkla sonuçlanır. Bu çalışma söz konusu ulusal kimlik tahayyüllerinin ne yönden başarısızlık olarak değerlendirilebileceğini ulus inşası süreci ve ulusal kimliğin kuruluşu üzerine son dönemde ortaya atılan kuramların ışığında tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Imagining the Nation: Two Failed National Imaginings in Ulysses and Huzur by Serhat Uyurkulak In James Joyce's Ulysses and Ahmet Hamdi Tanpmar's Huzur we encounter two national imaginings. In Ulysses the Irish patriots try to produce an Irish identity in order to justify a sovereign Irish state as opposed to the British colonial rule. In Huzur, Tanpınar and his mouthpiece Mümtaz endeavor to conceptualize an authentic collective identity able to heal the traumatic impacts of modernization/westernization in Turkey. Yet, both the national imagining that Joyce portrays and criticizes, and the search for a fortified authentic identity that Tanpmar engages in end in failure. This study aims to discuss in what ways we can evaluate these imaginings as failures with respect to recent theories on the nation-formation process and the construction of national identity. IV