The Influence of gender and level of stress on the coping strategies of adolescents
Ergenlerin cinsiyet ve stres düzeylerinin stresle başaçıkma stratejileri üzerine etkisi
  1. Tez No: 140577
  2. Yazar: FATOŞ RENGİN KEVENK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Ergenlerin Cinsiyet ve Stres Düzeylerinin Stresle Başa Çıkma Stratejileri Üzerine Etkisi Bu nedensel-karşılaştırma desenli araştırma ergenlerin cinsiyet ve stres düzeylerinim stresle başa çıkma stratejileri üzerindeki etkisini incelemiştir. Araştırmaya üç Anadolu Lisesinin Lise I, II ve III sınıflarından 538 kız ve 744 erkek öğrenci katılmıştır. Stresle başa çıkma stratejilerinin ölçümü için Stres Yaşantılarında Kullanılan Başa Çıkma Ölçeği faktör analizi yapılarak kullanılmıştır. Ölçeğin yapılan faktör analizinde Aile Desteği Arama yeni bir faktör olarak açığa çıkarılmıştır. Cinsiyetin başa çıkma stratejileri üzerine etkisini araştırma için t-testler, stres düzeylerinin başa çıkma stratejileri üzerine etkisini araştırmak için tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, her iki değişkenin de ergenlerin stresle başa çıkma stratejileri üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Kızların erkeklere oranla Problem Çözme, Sosyal Destek Arama ve Aile Desteği Arama stratejilerini daha fazla kullandıkları, buna karşın, erkeklerin Kaçınma stratejini kızlara oranla daha fazla kullandıkları görülmüştür. Stres düzeyi ile Hayal Etme ve Kendini Suçlama stratejisi kullanımı arasında lineer bir etki görülmüş, stres düzeyi yüksek olan ergenlerin bu stratejiyi orta stres düzeyine oranla daha fazla kullandıkları, orta stres düzeyine sahip ergenlerin ise bu stratejiyi düşük stres grubuna oranla daha fazla kullandıkları görülmüştür. Orta stres düzeyine sahip ergenlerin Problem Çözme stratejisi kullanımı, diğer gruplara oranla daha yüksektir. Orta stres düzeyinde Sosyal ve Aile Desteği Arama stratejilerinin kullanımı düşük stres grubuna göre daha yüksektir. Destek VIstratejilerinin kullanımında orta ve yüksek stres grupları arasında ve Kaçınma stratejisinin kullanımında stres düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. (221 sözcük). vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Influence of Gender and Level of Stress on the Coping Strategies of Adolescents by Fatoş Rengin Kevenk This causal-comparative study examined the influence of gender and level of stress on the coping behavior of adolescents. Participants of this study were 538 female and 744 male adolescents attending three high schools in grades Lycee I, II and III. Coping strategies were measured by the Turkish Form of the Revised Ways of Coping Inventory. The measure was revised by factor analysis and a new factor called Seeking Family Support was found. T-tests and one-way analysis of variance were used to examine the influence of gender and level of stress on the coping strategies of adolescents, respectively. Results indicated that both variables had an influence on the coping strategies of adolescents. Problem Solving, Seeking Social Support and Seeking Family Support strategies were significantly higher in females while Avoiding strategy was significantly higher in males. Stress levels had a linear influence on the use of Wishful Thinking and Self-Blame strategy. The use of this strategy was significantly higher for the high stress group than the medium stress group and the medium stress group used this strategy significantly higher than the low stress group. Medium stress group used Problem Solving strategy significantly higher than high and low stress groups while the medium stress group used Seeking Family and Social Support strategies significantly higher than the low stress group without any IVsignificant differences found between medium and high stress groups. There were no significant differences found in the use of Avoidance strategy by level of stress (243 words).