Yaratıcılık ve denetim odağı ilişkileri üzerine bir araştırma
The Relations of creativity and locus of control
  1. Tez No: 140611
  2. Yazar: SENAD TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
iv t ÖZET Bu araştırmanın asıl amacı,“Yaratıcılık Ve Denetim Odağı İlişkileri”nin incelenmesidir. İkinci bölümde“yaratıcılık”kavramı, tanımları, kuramları, bireysel özellikler ve nitelikler çerçevesinde ele alınmıştır. Yaratıcılık burada bireysel, toplumsal ve örgütsel boyutlarıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise“Denetim Odağı”kavramı, denetim odağı özellikleri, yurtiçinde ve yurtdışında denetim odağı ve yaratıcılıkla ilgili araştırmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde“Yaratıcılık ve Denetim Odağı”ilişkileri üzerine uygulamalı bir araştırma yapılmış bulgular ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş, ileri araştırmalar için öneriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
//\ '* V SUMMARY The subject of this study is to examine“The Relations of Creativity and Locus of Control”. In first section notion of“creativity”is dealed under the light of definitions, theories, individual makings and quality. In this part creativity is studied with individual, social and organizations implications. In the second section notion of“locus of control”, specialities of locus of control, locus of control in domestic and foreign countries and research about creativity are analyzed. In the third section, a research has been done about on relations creativity and locus of control and results have appreciated. Implications and resultshave been discussed and suggestions for future research have been proposed.