Çalışanların motivasyonunda adalet algısı-iş doyumu ilişkisi
The Justice perception of the motivation of the employees
- Tez No: 140610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
OZET Motivasyonun yönetim düşüncesi ve uygulamaları içinde önemli^feij^rölü vardır. Başarılı bir yönetici, çalışanları motive ederek arzulanan sonuçlara zamanında ve bu iş için ayrılan kaynaklara ulaşan yöneticidir. Yöneticinin başarılı olması için motivasyon şarttır. Motivasyon için ise çalışanın iş doyumuna ulaşması gerekir. İş doyumu diye bahsettiğimiz konu öyle basit anlaşılır, kolay çözülebilir bir şey değildir. İş doyumu çalışanlar için ne kadar önemliyse bir şirket için de o kadar önemli olmalıdır. İş doyumunu sağlarken en büyük görev yöneticilere düşmektedir. Parayla satın alınamayacak şeyler de vermelidirler çalışanlara. Biz buna adalet algısı diyoruz. Bu çalışmada, adalet algısına sahip, yani yöneticisi tarafından adil yönetilen çalışanın, iş doyumu incelenmiştir. Yöneticisinin adil olduğuna inanan işgören, beklediğinin karşılığını almış olacaktır. Beklentisi ile beklediğinin üzerinde aldığı her karşılık onun iş doyumunu ve dolayısıyla performansını arttıracaktır. Bu tez, yedi bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde giriş, ikinci bölümde tanım ve kavramlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, adalet algısı ve boyutları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, iş doyumuna etki eden faktörler açıklanmıştır. Beşinci bölümde motivasyonun iş doyumundaki önemi açıklanmış, motivasyon kuramları ile iş doyumu arasındaki ilgi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Altıncı bölümde motivasyon, iş doyumu, performans ve adalet algısı ilişkisi incelenmiştir. Yedinci ve son bölümünde ise adalet algısı ve iş doyumu ilişkisini içeren bir anket hazırlanmış, toplanan veriler değerlendirilmiş ve bunlarla ilgili sonuç ve öneriler ortaya konmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; çalışanlar, yöneticileri tarafından adil ödüllendirildiklerinde, yöneticiler aldıkları kararlan tutarlı, adil ve fark gözetmeden uyguladıkları takdirde iş doyumu sağlanacağı ve motivasyonun artacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
jrfSf****' * *t» ^. is -~ ' SUMMARY |v:;":,^~£\ Motivation has a imprtant role in the manegement concepts and aplicatior A manager who is succesful reaches results that wanted on time. It is required for managers who want to be succesful. The subject we called job satisfaction is not a easy. Job satisfaction is important for workers, also it should be important for firms. Main duty is for managers supplying the job satisfaction. The managers should give to workers things additional. We call this justice perception. In this study, job satisfaction of a worker who has perception of justice, meanly who İs fairly managed by his manager has been examined. A worker who believes that his manager is fair, will have got the answer to his expectation. His expectation and any answer that he will get below his expectation will increase his job satisfaction and consequently his performance. This thesis is composed of seven parts. First part include introduction, second part include definitions and concepts detaily. Third part include justice perception and dimensions. In the forth part, there factors which affect job satisfaction. In the fifth part, the importance of motivation in job satisfaction was explained, the relation between motivation theories and job satisfaction was explained detaily. In the sixth part, the relation of motivation job satisfaction, performance and justice perception was explained. In the seventh part and last part, a public survey(questionnaire) include the relation job satisfaction and justice perception was prepared. The datas were collected were evaluated, the result and proposals were exposed. According to the research results; when the workers are fairly awarded by their managers and when the decisions of managers are applied fairly, consistently and without observing any differences, satisfaction will be obtained and the degree of motivation will increase.