Tarih boyunca Ermeniler ve Ermeni meselesi
Armenians in history and Amerian question
  1. Tez No: 140613
  2. Yazar: MEHMET ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
OZET Günümüzde temel dayanağı olmayan, Sevr'i gündemde tutmak ve Türkiye'nin üniter yapısı üzerinde hesapları olan bazı batılı ve komşu ülkelerin kullandıkları Ermeni Sorunu'nun gelecekte de önemini koruyacağı açıktır. Ermeni Sorunu'na karşı akılcı bir yaklaşım, ancak olayların tarihi boyutunun incelenmesiyle elde edilebilir.Bu maksatla bu çalışma kaleme alınmıştır. Bu çalışma, giriş kısmından sonra dokuz bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde,“Ermeniler ve Tarihi”incelenmiştir. İkinci bölümde,“Tarihte Türk-Ermeni İlişkileri”değerlendirilmiştir.“Ermeni Sorunu ve Tarihsel Gelişimi”üçüncü bölümde incelenmiştir.“Ermeni Ayrılıkçılığı ve Komiteler”dördüncü bölümde gözden geçirilmiştir. Beşinci bölümde, tarihi süreç içerisinde önemli bir yeri olan“Zeytun İsyanları”incelenmiştir.“I. Dünya Savaşı Döneminde Ermeni İsyanları ve Tehcir”altıncı bölümde ele alınmıştır. Yedinci bölümde,“Kurtuluş Savaşı Döneminde Ermeni Sorunu”incelenmiştir.“Cumhuriyet Dönemi Türk-Ermeni ilişkileri ve Ermeni Sorunu”sekizinci bölüm olarak incelenmiştir.“Ermeni İddiaları, amaçları ve Türkiye Cumhuriyeti 'nin Ermeni Sorunu ile ilgili yapması gereken hususlar”dokuzuncu bölüm olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
*>. v,, * '.;*, SUMMARY In Update, it is certain that Armenian Question, which is a key for some western and neighbour countries to revive Sevres and to get some benefits on uniter structure of Turkish Republic, will be important in the future. Realistic way to Armenian Question can only be gotten by analyzing the historical dimensions of past events. Due to this aim, this study was written. This study consists of nine chapters after an introduction part in beginning: In the first chapter,“Armenians and Armenian History”is analyzed. In the second chapter,“Turk-Armenian Relations in History”are evaluated.“Armenian Question and Its Historical Development”are examined in the third chapter.“Armenian Separatism and Committees”are reviewed in the forth chapter, In the fifth chapter,“Zeytun Rebels”which had a prominent part in history are analyzed.“Armenian Rebels and Emigration in the World War I Period”are studied in the sixth chapter. In the seventh chapter,“Armenian Question in Independence War”is investigated.“Turk-Armenian Relations and Armenian Question in Turkish Republic Period”are analyzed as the eight chapter.“Armenian theses, objectives and the things needed to be done by Turkish Republic related with Armenian Question”are studied as the ninth chapter.