Postmodernmizmde ahlak
Post-modernnism on the morals
- Tez No: 140620
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Bu çalışmada, içinde yaşadığımız hızlı değişim çağını karakterize etmek amacıyla kullanıla gelen ve birer bakış açısı olarak nitelendireceğimiz modernizm ve postmodernizmin, Ahlâk alanındaki yansımaları Zygmunt Bauman'ın eserlerinden hareketle ele alınmaktadır. Çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde modernizm ve postmodernizmin kavramsal, etimolojik ve tarihsel açıdan analizleri yapılmıştır. İkinci bölümde Ahlâk, ve Ahlâkın temel kavramları ile Ahlâkın tarihi gelişimi Sokrates'ten başlayarak Kant'a kadar olan farklı düşünce kutuplarında yer alan düşünürlerin fikirlerinden yola çıkarak bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde Zygmunt Bauman'ın toplumun, toplumsal mekan düzenlemelerin, teknoloji ve bürokrasinin Ahlâk üzerindeki etkileri konusundaki görüşleri ele alınmaktadır. Daha sonra Zygmunt Bauman'ın insanın Ahlâki olarak muğlak olduğu, bu muğlaklığın toplumun doğusuyla birlikte arttığını ve eriğin bu muğlaklığı giderecek herhangi bir dayanak bulamadığından etiğin krizde olduğuna dair görüşleri dile getirilmiştir. Postmodern Ahlâkın etik kodunun olmadığı ve bu yüzden Ahlâkın evrensel olamayacağı bu nedenle insanlar arası ilişkilerin“yan yana olma”,“ile olma”ve“için olma”şeklinde olduğu özetlenecektir. Çalışmada özellikle postmodern perspektiften Ahlâkın değerlendirilişine yer verilmiştir. Yüksel MARM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the reflections of modernism and post-modernism on the morals are investigated in order to characterize our rapidly changing century in the light of Zymunt Bauman's studies. The study consists of three sections. In the first section, the modernism and post-modernism are analyzed conceptually, etymologically, and historically. In the second section, the basic concepts of morals and its historical development are evaluated in the light of ideas of philosophers in different philosophic poles covering time period starting from Socrates to Kant. In the last section, the ideas of Zygmunt Bauman regarding with the influence of society, regulations related to public areas, technology and bureaucracy on the moral are investigated. Later it is summarized that Zygmunt Bauman's ideas stating that human being is morally obscure and this obscurity has been increased with the beginning society. It is also summarized that there is no solution for this obscurity and thus it is observed that the ethic is in crisis. Since the post-modern morality has no ethic code, the morals can not be universal and therefore the relations among people are summarized as“side to side”,“being with”, and“being for”. The main focus of this study is the evaluation of morals in the perspective of post-modernism. Yüksel MARIM