Erken dönem çizgi romanlardan 21. yy. sinema imgelemine: Kahraman temsillerinin etik duruşlarının incelenmesi
From early periods of comics to 21st century cinema imaging: An investigation of ethical sites of heroes representatives
- Tez No: 522470
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezin amacı, çizgi roman ve akabinde sinemaya uyarlanan kahraman imgeleri üzerinden etik değerler açısından kahramanlardaki değişimleri incelemektir. Tezde öncelikle kahraman kavramının tanımı, kapsam ve genel özellikleri üzerinde durulmuştur. Campbell'in“kahramanın yolculuğu”şablonu yardımıyla kahramanların geçirdiği süreçler incelenmiştir. Bunun akabinde anti-kahraman tanımı, kapsamı ve özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde Aristoteles, Kant ve Postmodern etik üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Aristoteles etiği bağlamında Spiderman, Kant etiği bağlamında Superman analiz edilmeye çalışılmıştır. Kahramanların ahlaki duruşları özelinde baktığımızda ise Postmodernizmle birlikte,toplumsal yapı ile karşılıklı etkileşimde olan kahramanın yapısı değişiklik göstermeye başlamıştır. Campbell'in Kahramanın Yolculuğu eserinde incelemiş olduğu ilk iki ana evre çoğunlukla kullanılmaya devam edilmekle birlikte, üçüncü evrede değişimler olmuş, artık kahramanlar kendilerinden beklenen ahlaki tutumları göstermez olmuşlardır. Yeni dönem kahramanları için oluşturulan kurgularda; doğru ile yanlış, ahlaki olan ya da olmayan davranışı ayırt etmesi zorlaşmıştır. Kimi zaman da Jumper (2008) örneğinde görüldüğü üzere kahraman toplumla ilişiğini kesmiş ve sadece kendi hayatı üzerine yoğunlaşmıştır. Bunlara bakarak, Postmodern anlatıdan etkilenen çizgi roman ve sinemada, yeni nesil okuyucunun / izleyicinin kendini özdeşleştirebileceği örneklerin sıklıkla kullanıldığı söylenebilir. Bu durum günümüzde süper kahraman imgelerinin giyim tarzından, kullanılan eşyalara, kullanılan dile varıncaya değin, günlük hayatın pek çok noktasında görülmesini açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the heroic changes in terms of ethics through comic book and subsequent hero images adapted to the cinema. In the thesis firstly the definition, scope and general features of the hero concept were given and then Aristotle, Kant and Postmodern ethics were emphasized. Spiderman in the context of Aristotelian ethics, Superman in the context of Kant ethics it has been tried to be analyzed. From beginning the 1980s, postmodern philosophy as well as changes in the moral postures of superheroes in comics and cinematic imagery have been tackled with Batman The Dark Knight and Watchmen. When we look at the moral postures of the heroes in particular, it is seen that with the postmodernism, the traditional heroic presentations have changed and the hero has undergone a transformation. While Campbell's first two main stages in the Hero's Journey continue to be used for the most part, there have been changes in the third stage, and the heroes no longer show the moral stance expected from them. In the constructions created for the new period heroes; it is difficult to distinguish between right and wrong, ethical and non-ethical behavior. Sometimes, as shown in the example of Jumper (2008), for hero there is no question about being morally, the hero cut off his relationship with society and concentrated only on his own life. By looking at these, it can be said that in the comics and cinema influenced by Postmodern narration, the examples that the new generation reader / audience can identify with are often used. This may explain why superhero images today are seen in many aspects of everyday life, from the clothing style to the used material, to the language used