Zygmunt Bauman'da postmodern etik
Postmodern ethics in Zygmunt Bauman
- Tez No: 433720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN MURAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanoğlu doğası gereği sosyal bir varlıktır ve bu evrende var olduğundan beri her türlü faaliyetinin ahlâkî bir boyutu olagelmiştir. Ahlâka ilişkin pek çok konu ise Antik Çağlardan bu yana ahlâk felsefesi/etik çerçevesinde tartışılagelmiştir. Düşünce tarihi boyunca felsefenin bir dalı olarak etik; ödev, yükümlülük, sorumluluk, gereklilik, erdem gibi kavramları analiz ederek; doğru ve yanlış, iyi ve kötü ile ilgili ahlâkî yargıları ele almıştır. Böylece ahlâkî eylemin doğasını soruşturmuş ve iyi eylemin gerçekleştiği erdemli bir yaşamın nasıl olması gerektiğini açıklamaya çalışmıştır. Bu açıklamalarda etik iki boyutta ele alınmıştır: Birincisi, ahlâkî yargılara ilişkin fikirler yürüterek, iyi bir yaşama ulaşmayı savunan 'normatif etik', ikincisi ise herhangi bir ahlâkî yargıya ihtiyaç duymaksızın, en yüksek iyiyi belirlemenin, iyi bir yaşama ulaşmada yeterli olduğunu savunan 'meta-etik'tir. Etiğin bu iki boyutunun sınırları sanayi devrimi ve sonrasında boy gösteren modernizm ve postmodernizm gibi olgularla daha keskin ve belirgin bir hale gelmiştir. Modernizme dek etik daha çok normatif kalıplarda ele alınmış, postmodernizmle birlikte ise daha çok meta-etik çerçevesinde tartışılmıştır. Bu iki kutup düşüncenin içindeki fikir adamlarından birisi olan Zygmunt Bauman (1925-…) ise modernizmin getirilerinin rahatsızlığı içerisinde sadece modernizme ve düşünce yapısına değil, postmodernizme kadar olan tüm düşünce sistemlerine eleştirilerde bulunmuştur. Bauman'ın yaşamı, son yüzyılın düşünce ve sosyal yapısının derin izlerini barındırmaktadır. Bauman, modernizmle birlikte, bireyin elinden alınan en büyük değerin etik olduğunu dile getirmiştir. Ahlâk konusunda temel, mutlak, evrensel olanı aramayı reddederek, postmodern etik düşüncesini temellendirmiştir. Postmodern etiği, etiğin modernizm sonrası tekrar insana sunulması olarak görmektedir. Bu düşüncelerle, postmodern etiği kendine has terimler ve yöntemlerle açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
Mankind is a social being by nature and it has been a moral dimension of every activity since he has been in this universe. Many issues have been debated since Ancient times, ethics context. Ethics, as a branch of Philosophy throughout the history of thought, have discussed moral judgments about right-wrong and good-bad; analyzing concepts like assignment, responsibility, requirement and virtue. Thus it investigated the nature of moral action and tried to explain how it should be for a good life. Ethics was divided into two, when conducting these studies. First one is normative-ethics, defending achieve a better life by executing ideas about the moral judgment. Second one is meta-ethics, arguing that is sufficient to determine the highest good is to achieve a good life. The limits of these two aspects of ethics has become more sharp and distinct with phenomenon like them modernism and postmodernism emerged after the industrial revolution. Ethics have discussed in more normative pattern upto modernism, but with postmodernism have discussed in more meta-ethics context. Zygmunt Bauman is one of the thinkers of these two poles and he has criticized not only structure of modernism thought but also all the thought systems upto postmodernism. Bauman's life, contains deep scars of last century's thinking and social structure. With modernism, Bauman has stated that ethics is the largest Value obtained from someone's hand. About moral, refusing to call the basic, absolute and universal, he has justified its postmodern ethics idea. He has seen postmodern ethics as presenting of ethics to the human after modernism. With these thoughts, he has stated on postmodern ethics its own terms and methods.