Halk türkülerinin dili üzerine yapısal bir inceleme
Structural research about the language of folk-songs
- Tez No: 140622
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Music, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
IV ÖZET Bu dilbilimsel çalışma Türkiye Cumhuriyeti sınırlan içerisinde derlenmiş olan halk türkülerimiz üzerine gerçekleştirilmiştir. İncelememize malzeme olan türküler, TRT kurumunca yayımlanmış olan“Türk Halk Müziği Sözlü Eserler Antolojisi”adlı iki ciltlik eserden seçilmiştir. Çalışmamız, yapısal dilbilimin sınırlan içerisinde oluşmuştur. Giriş kısmında yapı, yapısalcılık, yapısalcı felsefe, dilbilim ve yapısal dilbilim konulan üzerinde ana hatlarıyla bilgi verilmiştir. Bu bilgilerin ardından araştırmamızın kapsam ve amacı belirtilmiş, akabinde de incelemiş olduğumuz türkü metinleri (yapısını oluşturan her unsura belirleyici numaralan verilerek) tezimiz içerisinde yer almıştır. Bulgulanmız, Türkçe'mizin güçlü matematiksel yapısının bir göstergesi ve kanıtı hüviyetinde tablolar ve grafikler aracılığıyla istatiksel olarak sunulmuştur. Çalışmamızın sonucunda zaman sınırına dar gelen ebedî hazinelerimiz olan türkülerimizin yapı dilbilimsel özellikleri belirlenmiş ve bu saha üzerinde daha sonra gerçekleştirilebilecek olan pek çok çalışmaya ( anlambilimsel, toplum dilbilimsel, gösterge bilimsel, ruh toplum dilbilimsel vb.) temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This linguistic study is on our folk songs which were collected within the borders of the Turkish Republic. The folk songs, under of focus, were selected from a two volume of“Türk Halk Müziği Sözlü Eserler Antolojisi”which was broadcasted on TRT previously. Our study have been within the science of structral linguistics. The introduction part outlines the subjects within structuralism, structuralist philosophy, linguistics and structural linguistics. After this introductory information, the scope and aim of our study is discussed. Consequently, the folk songs that we analyzed are categorized by giving a determining number for each specified unit. The findings our research are presented by use of tables and illustrations that prove the strong mathematical structure of Turkish. As a result of our study, the structural linguistics of our precious fol songs is determined which is thought to pave path to future studies like sciences of semantic, socio- linguistic, semiotic, psycho-socio-linguistic et cetera.