Tarsus yöresi dağ köylerinde geleneksel halk kültürü üzerine bir inceleme
A study on the traditional folk culture in mount villages in Tarsus
- Tez No: 140639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
ÖZET“Tarsus Yöresi Dağ Köylerinde Geleneksel Haîk Kültürü Üzerine Bir İnceleme”adlı çalışma; yöredeki dağ köylerine ilişkin folklor ürünleri ve bu ürünlerin tespit edilen işlevlerinin incelenmesinden oluşmuştur. Çalışmanın başında yörenin tarihini; coğrafîk, ekonomik, demografik yapışım ele alarak tanıtan“Giriş”bölümüyle ürünlerin oluşma zemini belirlenmiş ve onların işlevleriyle aktarılacağı bölümlere geçiş sağlanmıştır.“Birinci Bölüm”başlığı altında; halk kültürü ürünlerinden anlatı türleri, hayatın safhaları ve sağaltmayla ilgili geleneksel uygulamalar, halk mutfağı ve çeşitli inanışlar verilmiştir.“İkinci Böiüm”de ise; birinci bölümde tasnif edilerek verilmiş olan ürünler, işlevsel çözümleme modellerinden yola çıkılarak, folklorun işlevleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın değerlendirme ve sonuç kısımlarında, Yörük - Türkmen geleneğinin hâlâ önemli ölçüde devam ettiği, bunun yanında hızlı gelişim ve değişimin etkisinin görülmeye başlandığı belirtilmiş, bu sebeple kültürel ürünlerin kayıt altına alınması gerektiği vurgulanmıştır. Adem ÖGER
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The work“A Study On the Traditional Folk Culture in Mount Villages in Tarsus”consist of the local folkloric products of the villages and the examination of the determined functions of those products. İn the“introduction”part of the work the history of the region is introduced handling its georaphical, economic and demographic structure, wich has determined the formation basis of those products and enabled to pass to the following parts in wich they will be mentioned with their functions. İn the“First Part”narration types, phases of life and cures related to traditional applications, traditional foods and various believes. İn the“Second Part”the products classified in the first part are evaluated with consideration of the main functions of the folk culture. İn evaluation and conclusion parts of the study, continuation nomad Turkoman tradition, moreover effects of rapid devolopment and change started to be seen were pointed out, so necessity of recording of culturel products was emphazied. Adem ÖGER