Tarsus yöresi fıstıkçamı (Pinus pinea L.) meşçereleri için çap-boy modellerinin geliştirilmesi
Development of diameter- height models for stone pine (Pinus pinea L.) stands in Tarsus region
- Tez No: 475190
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CARUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Tarsus yöresinde yer alan plantasyon yoluyla getirilmiş ve saf Fıstıkçamı (Pinus pinea L.) meşcerelerinden alınan 259 örnek alan verisi kullanılarak toplam 20 adet çap-boy (d-h) modeli test edilmiştir. Fıstıkçamı meşcereleri 932 ha büyüklüğünde ve 1980 yılında dikim yoluyla getirilmiştir. Örnek alan verileri iki gruba ayrılmış, birinci grup (%80) model geliştirmek ve ikinci grupta (%20) geliştirilen modellerin test edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Geliştirilen iki (n=7), üç (n=10) ya da dört parametreli (n=3) çap- boy modellerinin boy tahminlerindeki performansları, altı farklı ölçüt değerleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. En başarılı sonuçlar sırasıyla, Prodan, Sibbesen ve Ratkowsky tarafından geliştirilen 3 parametreli modellerle elde edilmiştir. Bağımsız veri seti kullanılarak yapılan değerlendirmede de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışma ile geliştirilen regresyon denklemi kullanılarak, Karabucak Orman Şefliği sınırları içerisinde yer alan benzer özelliklere sahip Fıstıkçamı meşcereleri için göğüs çapı yardımıyla tek ağaç boyunun tahmin edilmesi mümkündür. Bu modelden yapılacak tahminler, değişik ormancılık bilim dalları için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, diameter- height (d-h) models for afforestration Stone pine (Pinus pinea L.) stands in Tarsus region were developed using the breast height diameter and tree height. The Stone pine stand is about 932 ha and it was planted in 1980. This study, a total of 20 models, the data used were obtained from 259 sample plots were tested. The available data for the species were split into two stes: the majority (%80) was used to estimate model parameters, and the remaining data (%20) were reserved to validate the models. The performance of the two (n=7), three (n=10) of four parameter models (n=3) was compared and evaluated with six model performance criteria. According to the model performance criteria, the best results were obtained with Prodan, Sibbesen and Ratkowsky three parameters models, respectively. The similar results were obtianed using independent data set. As a result, regional diameter- height models were created for Stone pine. The tree height prediction obtained by this model can be utilized for different forestry sciences.