Tarsus yöresi dokuma örnekleri
Tarsus region weaving samples
- Tez No: 760936
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma konusu olarak Tarsus Yöresine ait dokuma örnekleri seçilmiştir. Tarsus yöresi Anadolu topraklarının çoğunluğunda olduğu gibi dokumacılık yapılan bir bölgedir. Çalışmamızda Tarsus merkez ve merkeze bağlı köylerinde Hacı Hamzalı, Alibeyli, Darıpınarı, Taşçılı, Yanıkkışla ve Gülek Yaylası, Çamlıyayla'da bulunan dokumalar ele alınmıştır. Bu dokumalar teknik, hammadde, kullanım amacı, renk, motif ve kompozisyon açısından incelenmiş ve her bir dokuma ayrı ayrı inceleme formlarına işlenmiştir . İncelenen bu dok umalar katalog oluşturularak, yöreye ait dokumaların motif, kompozisyon ve renk özelliklerinin kalıcı olması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weaving samples belonging to Tarsus Region were chosen as the research subject. The Tarsus region is a weaving region, as in the majority of Anatolian lands. In our study, the weavings found in the center of Tarsus and its villages, Hacı Hamzalı, Alibeyli, Taşçılı, Yanıkkışla and Gülek Plateau, Çamlıyayla were discussed. These weavings have been examined in terms of technique, raw material, purpose of use, color, motif and composition, and each weaving has been processed into review forms separately. By creating a catalog of these examined weavings, it has been tried to ensure that the motif, composition and color characteristics of the local weavings are permanent.