PLC (programlanabilir lojik kontrol cihazı) ve SCADA (yönetsel denetim ve veri toplama) ile endüstriyel otomasyonu uygulaması
Industrial aoutomation application with PLC (programable logic controller) and SCADA (super visory control and data acquisition)
  1. Tez No: 196624
  2. Yazar: ADEM ÇİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
PLC (PROGRAMLANAB L R LOJ K KONTROL C HAZI) VE SCADA(YÖNETSEL DENET M VE VER TOPLAMA) LE ENDÜSTR YELOTOMASYON UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Adem Ç LEKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2005ÖZETGünümüz teknolojisi genellikle bilgisayar destekli otomasyon kullanmaktadır.PLC ve SCADA Sistemleri otomasyon sistemlerinin en çok kullanılanıdır.Endüstride bütün sektorler otomasyon kullanmaktadır. Böylece iş hızı, kalitesive üretim artmakta ve endüstriyel kazalar ve iş hataları azalmaktadır. Bundandolayı PLC ve SCADA Sistemleri endüstride en çok tercih edilen sistemolmaktadır. Bu çalışmada PLC ve SCADA sistemleri hakkında genel bilgilerverilmiştir. Uygulama olarak otomasyonunu yaptığım sistemin bulunduğuASK vedik Su Arıtma Tesileri hakkında da genel bilgiler verilmiştir.Uygulama kısmında, tesisteki klorlama sistemi ele alınmıştır. Bu system sıvıklor tankları ve bu tankların önündeki 6 adet vanadan oluşmaktadır. Sıvı klortanklardan otomatik tank değiştirme sistemiyle çakilmektedir.Bu proses tankların basınçlarının, hazır olup olmadıklarının ve vanaların arızadurumlarının kotrol edilmesi ile tankların sırayla devreye alınmasındanoluşmaktadır. Bu çalışmada bu prosesin PLC ile otomasyonu yapılarakSCADA'sı yazılmıştır.Bilim Kodu : 905-0611Anahtar Kelimeler : SCADA Sistemleri, PLC Sistemleri, RTU, SahaEnstürmantasyonu.Sayfa Adedi : 94Tez Yöneticisi : Yrd. Doç .Dr. res SKENDER
Özet (Çeviri)
INDUSTRIAL AUTOMATION APLICATION WITH PLC (PROGRAMABLELOGIC CONTROLLER) AND SCADA (SUPERVISORY CONTROL ANDDATA ACQUISITION)(M.Sc. Thesis)Adem Ç LEKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2005ABSTRACTTodays?s tachnology commonly use computer aided automation. PLC andSCADA Systems are the most common used automation system. In industry allsectors use automation. So work speed, quality and products are increase andindustrial accidents and product errors decrease. Thus PLC and SCADASystems are the most preferable way in all sectors of industry. In this work,general informations were given about PLC and SCADA systems. Alsoinformations were given about ASKI Ivedık Water Treatment Plants that hasthe system which is my project. Project side of this work, otomation of thechlorination system was done. This system has tanks there is chlorine in liquidform in it and six valves in front of these tanks. Liquid chlorine is extractedfrom the tanks via an automatic tank change-over system. This system coverscontrolling the pressures of the tanks, if the tanks are ready or not and thefaulty of the valves. By doing these the tanks are taken to the system one by one.In this work otomation of this system was done with PLC and SCADA.Science Code : 905-0611Key Words : SCADA Systems, PLC Systems, RTU, Field Equipment.Page Number : 94Adviser : Yrd. Doç Dr. res SKENDER