Türkiye'de vergi yükünün işletmeler üzerindeki etkileri
Influence of tax burden on companies in Turkey
- Tez No: 140648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI TÜRKİYE'DE VERGİ YÜKÜNÜN İŞLETMELER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Mehmet YILDIRIM İşletme Anabilim Dalı İşletme Yönetimi Bölümü Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Süleyman DÜNDAR 1. Bölümde vergi tanımlanarak, vergileme ilkeleri ele alınmıştır. Vergilerin yapısı ve verginin karşılaştığı durumlar ve vergi yükü türleri incelenmiştir. Vergi yükünün optimal seviyeye ulaşmasında benimsenecek ilkeler ve uygulanacak politikalar değerlendirilmiştir. Türkiye'de vergi türleri ve vergi yükünün gelişimi ve konsolide bütçe gelirlerini oluşturan vergi türleri ve bunların Gayri Safi Yurtiçi Hasıla' daki paylan ile vergi yüküne etkileri incelenmiştir. Ayrıca Türk Vergi Sisteminde vergi yüküne etki eden faktörler ele alınmıştır. 2. Bölümde vergi yükü ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla değerleri incelenerek OECD ülkeleriyle karşılaştınlmıştır. Vergi yükleri; sosyal güvenlik primleri de dikkate alınarak incelenmiş, karşılaştırmalar yapılırken bu primlerin vergi yüküne etkileri değerlendirilmiştir. 3. Bölümde vergi yükünün işletmeler ve ekonomiye etkisi makro ve mikro olarak ekonomik etkileri değerlendirilmiştir. Muhasebe sistemi açısından gelir tablosundaki ve bilanço kalemleri üzerindeki vergi yükleri ile örnek işletmeler ele alınmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar ve değerlendirmeler sonuç kısmında ifade edilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFLUENCE OF TAX BURDEN ON COMPANIES IN TURKEY Mehmet YILDIRIM Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences June 2003 Advisor: Yrd. Doç. Dr. Süleyman DÜNDAR In section one, principles of taxation are defined and tax examined. Structure of tax, tax burden and problems about taxation are issues that being handled in this section. Principles to be adapted and policies to be implemented to get tax burden to an optimal level are explained. Tax types and progress of tax burden in Turkey are studied. Besides, tax types that consisting consolidated budget revenues and their share in GDP, their effects to tax burden are taken into account. Factors that affect tax burden in Turkish Tax System are also described in this study. In section two, tax burden and GDP figures are examined and compared with OECD countries. Tax burden is examined by taking into account of social security premiums. While making comparisons, the effect of these premiums in tax burden are also examined. In section three, macroeconomic on microeconomic effects of tax burden on the companies and the economy are explanied. In wiev of Accounting system, tax burden on income statements and balance sheets and example companies are studied. Out comes and conclusions achieved in this study are expressed in the final section. vin