Türkiye'de sermaye şirketleri üzerindeki kurumlar vergisi yükü ve OECD ülkeleri ile karşılaştırılması
Corporate income tax burden on capital companies in Turkey and comparison with member of OECD countries
  1. Tez No: 253541
  2. Yazar: HABİL İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ekonomik, sosyal, siyasal ve bilimsel alandaki gelişmeler nedeniyle kamu harcamaları sürekli artış eğilimi içindedir. Artan bu kamusal ihtiyaçların karşılanmasında vergiler, devletin başvurduğu kaynaklardan en sağlıklısını oluşturmaktadır.Bu bakımdan vergi gelirleri devletin en önemli finansman kaynaklarından birini teşkil etmektedir.Ayrıca vergi, işletmeler için bir maliyet unsurudur. İşletmeler de bu maliyeti minimuma indirebilmek için bir takım yollara başvururlar. Bunlar, vergi yasalarındaki haklardan faydalanmak şeklinde olabileceği gibi vergiyi yansıtmak şeklinde de olabilir.Çalışmamızda kurumların üzerindeki kurumlar vergisi vergi yükü incelenerek vergi yükünün işletmeler üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Kurumlar Vergisinin işletmelerin kuruluş yeri seçiminden, hukuki şekillerine; yatırım kararlarından, finansmanlarına ve tasarruflarından, kar dağıtım politikalarına kadar geniş bir yelpazede seyreden etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public expenditures tend to increase because of the developments at economic, soscial and scientific fields. Taxes are the most robust one among the resourses that the state apply for in order to meet increasing public needs. Besides, they are principal public finance tools which tead domestic economies.In this respect, tax revenues are one of the most important financial resources of the government.Besides, tax is a cost component for enterprises. They try various ways to minimize this cost. These can be in the form of benefiting from the rights in the tax law or shifting the tax.In this study, the effects of corporate income tax burden on the enterprises are introduced by analyzing tax burden on corporations. Corporate Tax has effects in a broad range from building place, legal form, investment decisions, financing, saving to distribution of profit policies.