Küreselleşmenin uluslararası gelir dağılımına etkisi
The Impact of globalization on international income distribution
  1. Tez No: 140650
  2. Yazar: ALİ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
IV ÖZET 18. yüzyıl sanayi devriminin teknolojik gelişmelerini izleyen 1870-1914 dönemindeki geçen zaman sürecinde dünyada mal ve finans piyasalarındaki hakimiyetin sürdüğü birinci küreselleşme süreci, günümüz küreselleşme sürecinin başlangıcı olan 20. yüzyıla gelir eşitsizliklerinin artmış olduğu bir dünyayı miras bırakmıştır. Günümüz küreselleşme süreci olan bu ikinci küreselleşme süreci aynı zamanda bu anlamda eşitsizlikler üzerine kurulmuş bir dünyayı devralmış, kalkınma ve azgelişmişlik ideolojisinin bir devamım oluşturmaktadır. Küreselleşmenin uluslararası gelir dağılımına etkisi olarak tanımladığımız bu doktora tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; küreselleşme teorik olarak ele alınmakta ve küreselleşme ile ilgili temel kavramlar, gelişme süreci, etkileri, boyutları ve etkileyen faktörler incelenmektedir. İkinci bölümde; küresel ekonomi sürecinde gelir dağılımı ve yoksulluk ile ilgili olarak küresel ekonomi sürecindeki ekonomik gelişmeler, gelir dağılımı ve yoksullukla ilgili genel değerlendirmeler, gelir dağılımındaki eşitsizlik ve yoksulluğun nedenleri, önleyici tedbirler ve küreselleşmenin toplumsal sonuçları incelenmektedir. Üçüncü bölümde; küreselleşme süreci olarak incelenen 1980-2000 dönemi ile ilgili dünyadaki gelir dağılımı ve yoksulluk sorunu; gelir dağılımı ve yoksulluğun boyutları temel insani gereksinimler, gelir yoksulluğu, kırsal ve kentsel yoksulluk, insani yoksulluk, insani gelişme ve ülkeler bakımından dünyadaki gelir dağılımı; mevcut veriler doğrultusunda değerlendirilmekte, küreselleşmenin olumlu sonuçları veri kabul edilerek ağırlıklı olarak olumsuz toplumsal sonuçları üzerinde yoğunlaşmakta ve elde edilen sonuçlar ve bu sonuçların boyutları ile ilgili son değerlendirme ve yorumlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first globalization process has occurred in the period of 1870 and 1914. During this period, the first globalization process has been dominant in commodity and finance markets. This process has bequeathed a world with income inequalities to the 2001 century in which second globalization process has started. Within this framework, the second globalization which is today's globalization process has taken over a world that has been set up on inequalities, and constitutes a continuation for the ideology of development and underdevelopment. This thesis which is called as“the impact of globalization on international income distribution”consists of three chapter. In the first chapter, basic terms about globalization, development process of globalization, its impacts, dimensions and affecting factors have been examined theorically. In the second chapter, in the process of global economy, economic developments on income distribution and poverty, general evaluations on income distribution and poverty, causes of income distribution inequalities and poverty, preventive measures and socials outcomes of globalization have been studied. In the third chapter, in the light of existing data pertaining to the period of 1980- 2000, income distribution in the world and poverty problem, dimensions of income distribution and poverty, basic humanitarian needs, income poverty, rural and urban poverty, humanitarian poverty, humanitarian growth and world income distribution from the aspect of countries have been evaluated. Positive outcomes of globalization have been accepted and mostly the negative social outcomes of globalization have been intensified on. At the end of this chapter, there are some evaluations and interpretations on the outcomes ofglobalizatioa