Hastanelerde ekip çalışmasının performansını etkileyen faktör olarak güven-güvensizlik
A Faktor effecting performance of teamwork in hospitals: Trust-distrust
  1. Tez No: 140667
  2. Yazar: ASUMAN PARLAR YILMAZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ HASTANELERDE EKİP ÇALIŞMASININ PERFORMANSINI ETKİLEYEN BİR FAKTÖR OLARAK GÜVEN - GÜVENSİZLİK Asuman PARLAR (YILMAZER) İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2003 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hatice ÖZÜTKU Çalışmada hastanelerde ekip çalışması ve sağlık ekiplerinde ekip çalışması performansını etkileyen bir faktör olan güven-güvensizlik konusunu incelenmiştir. Bildiğimiz gibi insan metabolizması karmaşık bir yapıya sahiptir bu karmaşıklık hastane organizasyonlarına da yansımış hastaneleri bir çok bölümü ve meslek grubunu içinde bulundurmak zorunda bırakmış. Bu meslek gruplarının hepsinin koordineli ve düzenli insan sağlığım geliştirmek ve korumak amacı için çalışması, ayrıca tıp alam gibi hızlı değişen teknoloji ve geniş bilgi alanına sahip hastanelerin bu değişen çevre koşullarına daha hızlı uyarlanabilmesi için esneklik kazandırma gereksinimi, insan kaynaklarından daha etkin yararlanma isteği hastaneler de ekip kavramım doğurmuştur.Ekibin işbirliği içersinde, etkin bir iletişimle yüksek performans gösterebilmesi için güven ve güvensizlik falctörlerinin önemli bir rolü vardır. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde ekip çalışmasının yer aldığı bir organizasyon olarak hastaneler incelenmiştir, ikinci bölümde hastanelerdeki ekip çalışması incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise sağlık ekiplerinde performansı etkileyen bir faktör olarak güven- güvensizlik kavramları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ekip çalışmasında güven ve güvensizlik boyutlarını saptamaya yönelik olarak Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesinde bir araştırma yapılmıştır.. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A FACTOR EFFECTING PERFORMANCE OF TEAMWORK IN HOSPITALS: TRUST -DISTRUST Asuman PARLAR (YILMAZER) Business Mainscience Branch Afyon Kocatepe University Social Science Institute June 2003 Advisor: Yrd.Doc.Dr. Hatice OZUTKU In the present study, teamwork in hospitals and trust-distrust which is a factor effecting performance of teamwork in health teams were evaluated. Human metabolism is quite complex. These complexity effects hospital organizations therefore, hospitals have to contain a lot of departments and different job groups. The mutual priority of these jobs groups have been improve, protect and to be able use the technology, which has been changing rapidly, leads flexibility of work and desire of improving work performance develops teamwork concept in the hospitals. The trust and distrust has a major effect in providing a high performance in the teamwork concept. In this concept, in the first part of the study, the hospitals, which has a daily application, has been investigated. The teamwork in the hospitals was evaluated in the second part. In the third chapter, trust-distrust concepts as factors, which affect the performance of the health teams were examined. In the fourth part of the study, in order to determine the trust and distrust levels in teamwork were evaluated in the Afyon Kocatepe University Ahmet Necdet Sezer Aplication and Resarch Hospital. Ul