Rehber-i Kitabet-i Osmaniye Yahud Mükemmel Münşa'at
- Tez No: 140666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL GÜLSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
11 ÖZET Bu eser, yirminci yüzyılın başlarında 1912 yılında Dîvân-ı Muhasebat başkatibi Mehmed Fu 'âd tarafından yazılmıştır. Bu eserde Osmanlı İmparatorluğunda resmi ve hususi yazışmalar için en çok lazım olan kurallar, noktalama işaretleri, yazışmaların çeşitleri geniş bir şekilde açıklanır. Yazışma çeşitlerinin her birinden bol bol örnekler verilir. Kitap beş kısımdan oluşur. Birinci kısım edat, ikinci kısım isim, üçüncü kısım fiil, dördüncü kısım kitabet ve inşâ, beşinci kısım resmi yazışmalar ve çeşitlerinden oluşmaktadır. Türkçe kökenli edatlar, Arapça ve Farsçadan Türkçeye giren edatlar teker teker ele alınır, okuyucu çeşitli nazım ve nesir parçalarından, doyurucu örneklerle karşılaşır. Bu kısımda edattan başka, noktalama işaretlerine de yer verilir. Noktalama işaretleri sırayla ele alınır, bunların kullanıldığı yerler belirtilir; nazım ve nesir parçalarından örneklerle konular anlatılır. ikinci kısımda isimler, sayılan ve çeşitleri belirtilir. Üçüncü kısım fiildir. Bu kısımda fiillerin mastar, olumlu, olumsuz hali, yapıları, çekimleri, fer' fiil ve çekimleri ele alınır. Dördüncü kısımda kitabet ve inşâ bilgileri; tebrikler, mektuplar, arz-ı haller, telgraflar ve bunlarla ilgili örneklere yer verilir. Beşinci kısımda resmi yazışmalar, çeşitleri ve bunlarla ilgili örneklerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This book, was written by Dîvân-ı Muhasebat heard clerk Mehmed Fu'âd at the beginning of the 20th century, nearli 1912. Rules which are the most necessary for forma lor informal correspondences in Otoman Emprime, punctuation, types of correspondences are explained widely in this book. A lot of samples from each type of correspondences are given. This book consists of five parts. First part contains prepositions, second part contains nouns, third part contains verbs, forth part contains compositions and poem writing and fifth part contains formal correspondences and types of it. Turkish origin prepositions, prepositions from Arabic and Persian are taken into consideration ona by one. Some satisfying samples of poem and prose tasks are given to reader. In this part of the book, punctuation marksa re also mentioned besides prepositions. It explains all punctuation marks and their usages. Some samples for poem and prose ara given. Second part of the book is about nouns with their numbers and types. Thirt part of the book is about verbs. Infinitive, affirmative and negative forms of verbs, structures, inflections, -imek verb and its inflections for verb and its inflections are explained in this part of it. Forth part is about compositions and poem writing congratulations, letters, state informing, telegraph and some from them. Fifth part, there are formal correspondences and their types and samples of them.