Dönüştürücü liderliğin toplulukçu yeterlilik ve iş tatminine etkisi
The effect of transformational leadership on collectivistic competence and job satisfaction
  1. Tez No: 1013321
  2. Yazar: MEHMET AKİF AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kurumların başarısında önemli bir role sahip olan liderler, özellikle sağlık kurumları gibi insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmetlerin sunulduğu ve ekip çalışmasının önemli olduğu bir alanda, kurumsal performansın geliştirilmesi ve bireysel iş memnuniyetinin artırılmasında kritik bir rol üstlenmektedirler. Bu araştırmada sağlık çalışanlarında dönüştürücü liderliğin, toplulukçu yeterlilik ve iş tatminine etkisi ve aralarındaki ilişkinin düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada katılımcıların dönüşümcü liderlik, toplulukçu yeterlilik ve iş tatmini algılarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma, nicel yöntemle ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüş, veriler çevrimiçi ve fiziksel olarak anket yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmada, veriler Kahramanmaraş ilinde hizmet veren kamu hastaneleri ve bir özel hastanede görev yapan 407 sağlık çalışanının Dönüştürücü Liderlik, Toplulukçu Yeterlilik ve İş Tatmini Ölçeklerini cevaplamasıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda dönüştürücü liderliğin toplulukçu yeterlilik ve iş tatmini algısını olumlu ve anlamlı olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları bağlamında dönüştürücü liderlik uygulamalarının artışının çalışanlarının hem ekip çalışması hem de işlerinden memnuniyet düzeylerini artıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Leadership is a key determinant of organizational success. Particularly in healthcare institutions, where services directly impact human life and effective teamwork is indispensable, leaders play a critical role in enhancing organizational performance and increasing employees' job satisfaction. This study aimed to determine the effect of transformational leadership on collective efficacy and job satisfaction among healthcare employees, as well as the level of relationship among these variables. In addition, the study examined whether participants' perceptions of transformational leadership, collective efficacy, and job satisfaction differed according to demographic characteristics. The research was conducted using a quantitative method and a correlational survey design. Data were collected through both online and face-to-face questionnaires. The data for this study were obtained from 407 healthcare employees working in public hospitals and a private hospital in Kahramanmaraş Province, who completed the Transformational Leadership Scale, the Collective Efficacy Scale, and the Job Satisfaction Scale. The results of the data analysis revealed that transformational leadership positively and significantly predicted perceptions of collective efficacy and job satisfaction. Based on the findings of the study, it can be concluded that an increase in transformational leadership practices may enhance employees' teamwork-related efficacy perceptions as well as their levels of job satisfaction.