360-degree feedback: The influence of perceptions of organizational culture on upward appraisal system attitudes
360-derece geri besleme: Organizasyonda oluşmuş değerlere ait algıların ast değerlendirmesine bakış etkisi
  1. Tez No: 140676
  2. Yazar: MURAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET 360-DERECE GERİ BESLEME : ORGANİZASYONDA OLUŞMUŞ DEĞERLERE AİT ALGILARIN, AST DEĞERLENDİRMESİNE BAKIŞA ETKİSİ Yalçın, Murat Yüksek Lisans Tezi, İşletme Fakültesi Tez Danışmanı: Prof. Dr. Ümit BERKMAN Eylül 2003 2 İnci y.y. a girerken organizasyonlar başarı faktörlerini değiştirmişler ve“hedefe giden yolda her şey mubahtır”anlayışının içi boş söylemlerinden sıyrılarak, dünyanın merkezine insanı yerleştirmiş ve gerçek başannın,o küçücük dünyanın beyni ile yüreği (duygu ve hisleri) arasındaki patikanın buluşma noktasında gizli olduğunu anlamışlardır. Bir de bu organizasyonun içine girdiği ve girebileceği mücadelede 2'nci ye yer yok ise;o mücadelenin başrol oyuncularına, astları ile olan ilişkilerine ve astların amirlere ait algılarına önem verebilecek ve bu algılan ortaya koyabilecek bir sistem yaratmak, dolayısıyla organizasyonun gerçek performansına ulaşması için personeli anlamaya çalışmak, sanırım TSK'nin üzerinde durması gereken en önemli konulardan biri olsa gerek. Bu çalışma, değişik kaynaklardan gelen geri beslemelerle liderlere, kendilerini daha iyi anlama ve geliştirebilme, bunun yanında astlara da söz sahibi olma hakkı vererek,onlan motive etme anlayışına dayanan,“360-derece geri besleme”ve bunun en önemli dalı olan,“astların değerlendirmesi”sistemlerini analiz etmektedir. ivDoğruluğu ispatlanmış veya dünyadaki başarılı şirket ve organizasyonlar tarafından uygulanan sistemlerin, birçok kurumda başarısız olmasının altında, merkezinde insan olan organizasyonların matematik kurallarına göre yönetiliyor olması faktörü yatmaktadır. Kendi içinde ne kadar başarılı olursa olsun, düşünüp araştırılmadan, paket program mantığıyla uygulanmaya çalışılan sistemlerin başarısız olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle, herhangi bir sistemin, uygulanmadan önce organizasyonda oluşmuş değerler ile uyumu, değişim sancılarını hafifletecek karşılıklı güven ve sağlıklı iletişim gibi ağrı kesicilerin varlığı yada bizim açımızdan basan faktörleri ortaya koyulduktan sonra sistemin,organizasyondaki geleceği hakkında karar verilmelidir. Bu tez, bu anlayıştan hareketle, TSK"de oluşmuş değerleri, 360-derece performans değerlendirme sistemine ait algılan ve bu değerlerle algılılar aıasındaki ilişkiyi analiz etmeye çalışmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: 360-derece geri besleme, ast değerlendirmesi, tutum, algı, değer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 360-DEGREE FEEDBACK: THE INFLUENCE OF PERCEPTIONS OF ORGANIZATIONAL CULTURE ON UPWARD APPRAISAL SYSTEM ATTITUDES Yalçın, Murat M.B.A., Department of Management Supervisor: Prof. Ümit Berkman September 2003 At the threshold of the 21st century, organizations have reinterpreted organizational achievement factors for employees and they have started to emphasize the importance of human resources more in their organizational activities. Moreover, human resources have become a global competition element for organizations in their institutional environments. For that reason, organizations have to manage their human resources in a better way to motivate their employees and to drive their energy into organizational achievement. It is also necessary and critical to evaluate properly the performance of employees for various human resource practices such as promoting, compensating, etc. In other words since organizational achievement can be considered as a synergic sum of individual efforts, performance appraisal for improvement purpose is crucial for such an organisation. Ie army organization. The way that an organization measures and evaluates individual employee performance will directly effect organizational achievement. Therefore, evaluation results should reflect the factual evidences about the performance of organizations at the unitary level. To produceobjective appraisal results, it is necessary to combine evaluations of all stakeholders involved in the process. It is also important to have positive perception of organization wide on the appraisal methods. This study discusses 360-degree feedback and upward appraisal systems that provide supervisors the opportunity to increase their self-awareness. This will also help them to improve their leadership conducts by having feedback from various sources. The system will also increase individual commitment of subordinates by giving them chance to express their opinions about supervisors, and thus, to participate more in the decision making process which is likely to create a higher level of motivation. However if organizations try to implement 360-degree feedback or upward appraisal system without studying the organizational culture, their effort may be futile. This thesis aims at identifying attitudes toward 360-degrees feedback and upward appraisal systems. It also tries to provide a general profile of organizational climate for Turkish Army through perceptions of Army officers. KEY WORDS: 360-degree feedback, upward appraisal, attitudes, perception, values. in