Teachers attitudes towards integrated reading and writing instruction at Anadolu University school of foreign languages
Anadolu Üniversitesi yabancı diller yüksekokulundaki öğretmenlerin bütünleştirilmiş okuma ve yazma öğretimine karşı tutumları
  1. Tez No: 140687
  2. Yazar: EYLEM KORAL
  3. Danışmanlar: JULİE MATHEWS AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUNDAKİ ÖĞRETMENLERİN BÜTÜNLEŞTİRİLMİŞ OKUMA VE YAZMA ÖĞRETİMİNE KARŞI TUTUMLARI Koral, Eylem Yüksek Lisans, İkinci Dil Olarak İngilizce Öğretimi Bölümü Tez Yöneticisi: Julie Mathews - Aydınlı Ortak Tez Yöneticisi: Dr. Fredricka Stoller Temmuz 2003 Geleneksel İngilizce öğretimi müfredatı, okuma ve yazma öğretimini iki ayrı beceri olarak görmektedir. Araştırmalar okuma ve yazma becerilerinin karşılıklı bir ilişkisi olduğunu gösterdi ve bunun üzerine birçok okuma ve yazma dersleri bütünleşmiş beceri öğretimine doğru müfredatlarını değiştirdiler. Eğitimciler bütünleştirilmiş okuma ve yazma öğretimine karşı olan ihtiyacı hissetmelerine rağmen, teori bilgisini pratikte uygulamak kolay bir iş değildir. Bu süreç, öğretmenlerin anlayış ve işbirliğini de içeren desteklerini gerektirmektedir. Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu okuma ve yazmayı hala iki ayrı beceri olarak ele almaktadır. Bu çalışma, öğretimde bütünleşmeye doğru olabilecek bir müfredat değişimine temel hazırlayabilmek için, Anadolu UniversitesiYabancı Diller Yüksekokulu'ndaki öğretmenlerin vecoordinatörlerin bütünleştirilmiş okuma ve yazma öğretimi ve tekniklerine karşı tutumlarını ortaya çıkarmayı ve karşılaştırmayı amaçlamıştır. Veriler, okuma ve yazma becerilerinin coordinatörleriyle gerçekleştirilen mülakatlar ve okuma ve yazma becerilerinin hocalarına uygulanan anketler yoluyla toplanmıştır. Mülakatlardan toplanan veriler, coordinatorler arasında çelişkili sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Yazma becerisi coordinatörleri bütünleşmiş öğretimi desteklerken, okuma becerisi coordinatörleri okuma ve yazma becerilerinin ayrı olarak öğretildiği şimdiki müfredatdan memnunlar. Anketin sonuçlan, öğretmenlerin seçilmiş teknikleri öğrenciler için genellikle yararlı ve Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda gerçekleştirilebilmeleri için uygun bulduklarını ortaya çıkarmıştır. Genellikle olumlu olmalarına rağmen, öğretmenler bu iki becerinin öğretim izlencelerini birleştirirken ortaya çıkabilecek bazı problemlerin farkına varmışlardır. Öğretmenlerin bütünleştirilmiş okuma ve yazma öğretimine karşı tutum ve anlayışlarım araştırmak, gelecekte bu yönde olabilecek bir müfredat değişikliğinin temelini atmak için ilk adımı sağlayabilir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEACHERS' ATTITUDES TOWARDS INTEGRATED READING AND WRITING INSTRUCTION AT ANADOLU UNIVERSITY SCHOOL OF FOREIGN LANGUAGES Eylem Koral M. A., Department of Teaching English as a Foreign Language Supervisor: Julie Mathews- Aydınlı Co-Supervisor: Dr. Fredricka Stoller July 2003 Traditionally, reading and writing were addressed in English language teaching curricula as two discrete skills. Research has since shown that reading and writing have a reciprocal relationship; therefore, many writing and reading courses have shifted towards integrated skills instruction. Although educators have recognized the need for integrated reading and writing instruction, putting theory into practice is not an easy task. This process requires teachers' support in terms of understanding and cooperation. Anadolu University's School of Foreign Languages (AUSFL) still treats reading and writing as separate skills. This study aims at identifying and comparing AUSFL teachers' and coordinators' attitudes towards integrated reading and writing instruction and techniques in order to prepare a base for a future curricular change towards integration. The data were collected thorough interviews conducted with reading and inwriting coordinators and questionnaires administered to reading and writing teachers. Data from the interviews showed contrasting results among the coordinators. While writing coordinators are in favour of integration, the reading coordinators are largely satisfied with the current curricular separation of reading and writing. The results of the questionnaire revealed that the teachers find selected integrated techniques generally beneficial for students and appropriate to be implemented at AUSFL. Although generally positive, teachers note some problems they foresee in integrating the two curricula at AUSFL. This exploration of teachers' attitudes and understandings about integrated reading and writing instruction may provide a first step in establishing a base line for a future implementation of integration in the curriculum at AUSFL. IV