United states foreign policy in Kazakhstan during years of independence: 1991-2002
ABD'nin bağımsız Kazakistan'a yönelik politikası : 1991-2002
  1. Tez No: 140701
  2. Yazar: ROZA TULEPBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET ABD'NİN BAĞIMSIZ KAZAKİSTAN'A YÖNELİK POLİTİKASI: 1991-2002 Sovyetler Birliği'nin çözülmesi yirminci yüzyılın en çarpıcı olaylarından birisiydi. Dünya jeopolitiğini değiştirdi ve Soğuk Savaşın sonunu simgeledi. 1991 yılı, bağımsızlığına yeni kavuşan ülkeler için, egemenliklerini ve uluslararası düzeyde eşit statü elde etmeleri açısından bir dönüm noktası teşkil etti. O tarihten bu yana bir süper devlet olarak ABD, tüm yeni bağımsız devletlerdeki ve özel olarak Orta Asya'daki gelişmeleri yakından izlemektedir. ABD özellikle Avrasya'da yeni istikrarsız bölgelerin ortaya çıkmasından ve istikrarsızlıkların yayılmasından endişe duymaktadır. Kazakistan, önemli bir Orta Asya ülkesi olarak, bizim araştırmalarımızın merkezini teşkil edecektir. Kazakistan çok önemli bir jeopolitik konuma ve zengin tabii kaynaklara sahiptir. Ayrıca Sovyet nükleer silahlarının mirasçısı olması ve pek çok sayıda etnik grubu içinde barındırması bakımından da üzerinde araştırma yapmaya değer bir ülkedir. Olaylar bazı akademisyenlerin Kazakistan'ın önemini küçümseyen görüşlerini yalanlanmıştır. Bu araştırmanın amacı ABD' nin Orta Asya'daki, özellikle Kazakistan'daki, çıkarlarını tasnif etmek, incelemek, Amerikan politikasının temel yönlerini ortaya koymak ve ABD ile Kazakistan arasında geliştirilmekte olan işbirliğinin önemini vurgulamak olacaktır. Bu çalışmanın başka bir amacı da, tüm dünyada Orta Asya üzerine yürütülmekte olan araştırmalara katkıda bulunmak ve o bölgeyi egzotik, uzak bir diyar olarak gören yanlış izlenimleri düzeltmeye çalışmak olacaktır. Ancak her ülkenin özelliklerini isabetle tespit edebilen bir yaklaşım, ABD'nin tutarlı politikalar geliştirmesine ve Orta Asya'da istikrarlı ve gerçekten bağımsız toplumlar inşa edilmesine yardımcı olmasına katkıda bulunabilir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UNITED STATES FOREIGN POLICY IN KAZAKHSTAN DURING YEARS OF INDEPENDENCE: 1991-2002 Dissolution of the USSR was one of the most fascinating events of the twentieth century. It altered world's geopolitical structure and symbolized the end of the Cold War. The year 1991 was a crucial landmark for the Newly Independent States to gain their sovereign status and become equal members of the international community. Since then the United States, as a super power, kept an eye on the development processes of each ex- Soviet state, and particularly those of Central Asia. The US policy-makers were concerned about the appearance of unstable spots on the Eurasian continent, which could have the spillover effect on neighboring countries. Kazakhstan, as one of the leading Central Asian states, is the main focus of our research due to its crucial geopolitical location, possession of rich natural resources, its multi-ethnicity, its inheritance of the Soviet nuclear arsenal, and many other factors which make this country unique and worthy of deep investigation. Though many IR scholars believed the Unites States did not have any interests in Central Asia, having the luxury of distance, this perception proved to be erroneous. The aim of this research is to classify US interests in Central Asia, particularly in Kazakhstan, to examine the main directions of the American policy in the region, to emphasize the importance of bilateral cooperation between the United States and Kazakhstan, which could be beneficial for both, to give critical evaluation of US undertakings in the region, and to reflect on future perspectives of further collaboration. This work intends to supplement the worldwide ongoing research on Central Asian countries, and we hope that it will change the misperception that the region is an exotic and remote corner of the world. Only an accurate understanding of each country's peculiarities may help the United States formulate clear and coherent policy, and assist Central Asian states in building stable and truly independent societies.