XIX. yüzyılda Kütahya'nın tarihi coğrafyası (2 cilt)
Historical geography of Kütahya in 19th century
- Tez No: 140709
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 698
Özet
OZ:“XIX. Yüzyılda Kütahya'nın Tarihi Coğrafyası”adını alan çalışma, bu dönemin şehir coğrafyası açısından incelenmesi olarak tanımlanmış, beşeri ve iktisadi coğrafya prensipleri ışığında ele alınmış bir tarihi coğrafya çalışmasıdır. Araştırma sahası, gerek fizikî coğrafya şartlan gerekse beşerî coğrafya şartlan bakımından Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş teşkil eder. Her üç bölgeden gelen tabii yollann birleştiği saha, aynı zamanda bu bölgelere giden yolların da dağılış noktasıdır. Yani beşerî ve fizikî coğrafya açısından farklı coğrafi özellikler taşıyan bölgelerin adeta birbirlerine geçiş sahası olarak nitelendirebileceğimiz bu yer, geçmişte çok önemli idari ve sosyo-ekonomik faaliyetlerin gerçekleştiği bir mekândır. Kütahya, Osmanlı öncesi ve Osmanlı döneminde bulunduğu konumu ve arz ettiği coğrafi özellikler bakımından çevresiyle siyasi, iktisadi ve kültürel bir bütünlük içerisindedir. Bu durumuyla şehir, Osmanlı öncesinde olduğu gibi stratejik bir mevkii ve iktisadi alanda sahip olduğu avantajlar nedeniyle birçok medeniyetin cazibe merkezi haline gelmiştir. Kütahya'nın bu önemi, Osmanlı hakimiyeti süresince de devam etmiş ve özellikle doğu-batı ve kuzey-güney arasında bir geçiş noktası teşkil etmesi açısından buraya ayrı bir değer katmıştır. Şehir, Osmanlı hakimiyetine girdiği tarihten itibaren kazandığı Eyalet Merkezi olma özelliğini, çok uzun bir süre muhafaza etmiş ve Osmanlı Devletinin en önde gelen şehirlerinden birisi olmuştur. XTX. yüzyıla gelindiğinde bu özelliğini yitirmiş olan şehir için bu dönem bir değişim çizgisi oluşturmuştur. Bu çalışma, aynı zamanda tarihsel değer taşıyan arşiv belgelerinin bilgisayar ortamına aktanlması ve sayısal haritalar üretilerek değerlendirilmesiyle, ülkemizde henüz bir araştırma sahası olmayan Tarihsel Coğrafi Bilgi Sistemleri (Historical Geographical Information System) konusunda bir giriş niteliğini taşımaktadır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The study named as“Historical Geography of Kütahya in 19th Century”is a study of historical geography described as the examination of those times in view of urban geography considered under human and economical geography principles. Area of study forms a transition field between Aegean, Marmara and Inner Anatolia regions from the point of view of physical geographical conditions as well as human geographical conditions. This area where the natural roads coming from three regions intersects is the distribution point of the roads going to these areas as well. This place which can be described as the transition field of the regions having different geographical characteristics from the point of view of human and physical geography is a place where very important administrative and socioeconomical activities be held in the past. Kütahya, before and during Ottomans, is in a political, economical and cultural integrity with its neighbourhood because of its location and geographical characteristics. As this is the case, the city became the center of attraction for several civilizations because of its strategical location and economical advantages as before the Ottoman times. The importance of Kütahya continued during the sovereignty of the Ottomans and its importance was increased because of its being transition point especially between east - west and north - south. City which was granted as the center of province starting from the sovereignty of the Ottomans maintained this property for a long time and became one of the foremost cities of Ottomans. City lost this property in 19th century and this period was a period of change for the city. By transfering the historical archive documents to the computer media and by producing and evaluating digital maps, this study, at the same time, is an introduction to the Historical Geographical Information System which has no field of study in our country IV