Bulgaristan Prensliği ve Osmanlı İmparatorluğu arasında siyasi ilişkiler (1878-1908)
Political relations between Bulgarian Principate and Ottoman Empire (1878-1908)
  1. Tez No: 140710
  2. Yazar: EROL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Tezde, Bulgaristan Prensliğinin kuruluşundan bağımsızlığının ilanına kadar geçen sürede ikili ilişkiler işlenmektedir. Birinci bölümde Berlin Antlaşması sonucu kurulan Bulgaristan Prensliğinin teşkilatlanması ve ikili ilişkilerin kurulması ve hangi konularda ikili ilişkilerin sürdürüldüğü verilmektedir. Bulgaristan Prensliği Osmanlı İmparatorluğuna tabi olmasına rağmen İmparatorlukla yürüttüğü siyasi ilişkilerinde onunla eşit egemen bir devlet gibi hareket etme çabalan ve Osmanlı İmparatorluğu da hükümran olmasına rağmen bunu uygulayamayıp Prensliğin bu hareketlerini kabullenmesi açıklanmaktadır. İkinci bölümde Bulgaristan ile Doğu Rumeli'nin birleşmesi ve Osmanlı İmparatorluğunun buna nasıl seyirci kaldığı ve bunu önleyebilmek için antlaşmaların kendisine verdiği haklan kullanamaması ve birleşme konusunda Büyük Devletlerin aralannda rekabetten yararlanamaması işlenmektedir. Aynca bu bölümde Bulgaristan Prensliğinin başına geçen yeni prens ve bu konuda ikili ilişkiler açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise Makedonya meselesinden dolayı ikili ilişkilerdeki kriz ve bağımsızlığa giden yol anlatılmaktadır. m
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the period begins with the foundation of Bulgarian Principate and ends with its declaration of independence. In the first chapter; the organization of Bulgarian Principate after Berlin Treaty, the establishment of bilateral affairs and topics of bilateral affairs are being discussed. Although Bulgarian Principate is a part of Ottoman Empire, its efforts in bilateral affairs with the empire for being an equal government to Ottoman Empire and its accepting of this situation though it's the ruling government are explained. In the second chapter, uniting of Bulgaria and East Romelia, how Ottoman Empire is just an onlooker to this unity, Ottoman Empire's misuse of the rights although the treaties let Ottoman Empire prevent this and couldn't benefit from the rivalries between other governments are being discussed. Also new Price and the bilateral affairs in this topic are explained. In the third chapter, the crisis in bilateral affairs because of Macedonia and the path to the independence are explained. IV