Fatih (Avni) Divanı ve tahlili (2 cilt)
The Analysis of Fatih (Avni)?s Divan
- Tez No: 140708
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 999
Özet
oz İstanbul'u fethederek çağ açıp çağ kapayan ve Osmanlı Devleti (1299- 1923)'nin yedinci padişahı II. Mehmed (1432-1481), şehzadeliğinde çok iyi yetiştirilmiştir. Harp ve siyaset alanlarının dahiyane bir devlet adamı, kültür ve sanatın önemli bir hâmisi olan ve klâsik edebiyatımızın dikkate şayan hükümdar şairlerindendir. Şiirde“Avnî”mahlasını kullanmıştır. Klâsik Türk Edebiyatı alanında şimdiye kadar genelde doktora bazında muhtelif divanların tahlilleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş ve bunların bir kısmı da yayınlanmıştır. Ancak bir padişahın ve divanı olan ilk padişah olarak Fatih Sultan Mehmed'in (Avnî'nin) şiirlerinin tahlili henüz yapılmamıştır. Bu tür tahlil çalışmalarının, en azından önde gelen şairlere uygulanması neticesinde ve divan önsözleriyle bu edebiyatın retoriğine ait eserlerin de göz önünde bulundurulmasıyla bu edebiyat hakkında daha objektif hükümlere varılmasının ve bu edebiyatın manifestosunun belirlenmesinin mümkün olabileceği düşüncesinden hareketle başladığımız bu çalışmada, Avnî Divanı'nda ve divan dışındaki kaynaklarda bulunan şiirlerin metni ile bu metinlerin içerdiği maddî ve manevî unsurlarla sosyal hayata dair unsurların tespiti ve bunlardan hareketle şair Avnî'nin edebî şahsiyeti ve bu şahsiyetin devrin edebiyatı içindeki yeri ve değerinin ne olduğu konusu belirlenmek istenmiştir. Yaptığımız bu çalışma ile Avnî'nin klâsik edebiyatımızın içindeki yerini belirleyen doneleri ortaya koyduğumuzu düşünmekteyiz. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mehmed II who lived between 1432 and 1481 was seventh padishah of Ottoman State which lasted from 1299 to 1923. As a well educated Sultan, one of his outstanding successes was opening a new era by the conquest of Istanbul. He was not only a keen statesman in war and politics, but also a poet who was the patron of culture and arts. He used "Avrif' as a pen name. Up until now, in the field of Classic Turkish Literature as a doctorate study various divans have been analyzed and results have been published as dissertations. However, no Sultan's poems especially Sultan Mehmed the Conquerer's poems have not been analyzed yet. By means of analyzing works of outstanding Classic Turkish Literature poets, examining divan forewords and poems exemplifying rhetoric of Classic Turkish Literature, it will be possible to arrive at objective decisions about that literature and determine its manifesto. Having that in mind, this study aimed at determining ; ? Content of Avnî's divan ? Physical aspects of Avnî's poems ? Spiritual aspects of Avnî's poems ? Social aspects of Avnî's poems ? Avnî's literary character ? Avnî's place in Classic Turkish Literature This study will provide all with guidelines for figuring out Avnî's place in Classic Turkish Literature III