Yeni klasik iktisat okuluna analitik bir yaklaşım
An Analytical approach to the new classical school: Its intellectual foundations, its tenets and its economic policy advices
- Tez No: 140711
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
ÖZET Keynesyen yaklaşımın makro iktisat alanındaki egemenliğinin sona ermesini izleyerek, birbiriyle rekabet eden çeşitli düşünce okulları ortaya çıkmıştır. Bu okullar arasında, yeni klâsik okul, hem içerdiği varsayımlar, radikal iktisat politikası önerileri, hem de, örneğin, denge, eksik bilginin rolü, stokastik değişkenlerin önemi gibi konularda yarattığı verimli tartışma ortamı ile, akademik alanda önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışmanın başlıca amacı, yeni klâsik iktisadı, entelektüel temelleri, dayandığı ilkeler ve iktisat politikası önerileri açısından ayrıntılı bir şekilde analiz etmektir. Böylece, hem bu okul, bir bütün olarak tüm özellikleriyle ortaya konmaya çalışılacak, hem de diğer okullarla olan bağlantılarının incelenmesi yoluyla, iktisadi düşünce tarihi içindeki yeri aydınlatılmaya çalışılacaktır. Bu şekilde, yeni klâsik iktisadın iktisat bilimine yaptığı katkıyı da belirlemeyi ümit ediyoruz. Bu bağlamda, onunla rekabet halinde olan diğer okulların yönelttiği eleştiriler ve yeni klâsiklerin neden olduğu, ekonomik problemleri yeni düşünme biçimleri önem taşımaktadır. Aslında yeni klâsik okula yönelik böyle bir analiz, bir bütün olarak makro iktisat alanına ve burada varlıklarını sürdüren diğer okullara yönelik de bir analiz durumundadır. ABSTRACT Following the end of the Keynesian domination in the area of macroeconomics, a number of competing schools of thought have appeared. Amongst these schools, the new classical school has made important contributions to the academic sphere both by its assumptions, radical economic policy advices, and by the fruitful discussions, which it has engendered on such issues as equilibrium, the role of imperfect information, and the importance of stochastic variables. The main purpose of this study is to analyze the new classical economics in a detailed way in terms of its intellectual foundations, the tenets it is based on and its economic policy advices. Thus, both this school as a whole is going to be attempted to be understood with its all characteristics and its place in the history of economic thought is going to be attempted to be enlightened by studying its connections with the other schools. In this way, we expect to determine the contribution, which the new classical school has made to the science of economics. In this context, the other competing schools' critiques to the new classical school and the new approaches to the economic problems, which the new classical economics has led to, are significant. Essentially, such an analysis towards the new classical school amounts to the analysis towards the area of macroeconomics as a whole and towards the other schools.which exist there. Ill
Özet (Çeviri)