Anti-enflasyonist istikrar politikaları ve 1980 sonrası dönemde Türkiye ekonomisi analizi: Döviz kuruna dayalı istikrar politikaları
Disinflation policies and analysis of Turkish economies in period after 1980: Exchange rate-based stabilization policies
- Tez No: 188343
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. C. YENAL KESBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZETKeynesyen genişleyici maliye politikaları uygulanması sonucunda hemen hemen tümgelişmekte olan ülkelerde enflasyon sorunu yaşanmıştır. Bu soruna karşı geliştirilen anti-enflasyonist istikrar programları, 1960'lardan günümüze dışa açık ekonomilerde sıklıklauygulanmaktadır. Zaman içerisinde değişime uğrayan ve gelişen istikrar politikaları,uygulanan politikalar açısından Ortodoks ve Heterodoks, seçilen nominal çapa bakımından iseparaya ve kura dayalı olarak sınıflandırılmaktadır. Günümüzde, enflasyonun süreklilikgösterdiği ülkelerde heterodoks istikrar politikaları uygulanmakta olup, nominal çapa olarakise döviz kuru tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAlmost all developing countries came across a problem of inflation due to theKeynesian expansionist monetary policies. Several anti-inlationary stability policies havebeen used extensively in open economies since the 1960?s. These stability measures havechanged and developed over time and it is possible to classify them in two respect; first hasOrtodox and Heterodox in terms of the policies implemented and second as fiscal or exchangerate based in term of the nominal anchors used. In countries with continuous inflationaryproblems, contemporary choice of policies are towards Heterodox stability measures andexchange rate based nominal anchors.