Dış ticaretin finansmanında bankaların işlevleri ve uygulamadan örnekler
Functions of the banks in financing foreign trade and examples from the application
- Tez No: 145406
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bankalar ithalat ve ihracat yapan işletmelerin ekonomik faaliyetlerinde dış kaynaklı finansman sağlamak amacıyla çok sayıda ve farklı türde ürün sunarlar. Bu ürünler yoluyla kendi karlılıklarını arttırırken aynı zaman da firmalara kendi öz kaynaklarından daha uygun finansman olanağı yaratırlar. Dış ticaretin finansmanında bankaların işlevlerini ele alan bu çalışmada konu beş ana bölüm biçiminde ele alınmıştır. İlk bölümde bankacılık sektörüne genel bir bakış yapılmış, dünyada bankacılığın gelişimi ve Türkiye'de 2003 yılı verilerine dayanarak sektörün son durumu incelenmiştir. Ayrıca bankaların uluslararası alanda nasıl yapılandıklarına da bu bölümde değinilmiştir. İkinci bölümde dış ticaret finansmanı ürünlerinin kullanımında yararlanılan yöntemler olan ödeme şekilleri işleyişleriyle ele alınmıştır. Çalışmanın ana konusunu oluşturan üçüncü bölümde bankalarda dış ticaret finansmanı, ürünler bazmda incelenerek nakdi krediler, gayri nakdi krediler ve yapılandırmış finansman olarak üç grup biçiminde ele alınmıştır. Gayri nakdi kredilerin büyük kısmını en temel finansman aracı olan akreditif, tanımı, türleri ve işleyiş biçimi oluşturmaktadır. Ülke kredileri yapılandırılmış finansmanın temelini oluşturan ürün grubudur. Dördüncü bölümü yeni yaygınlaşan ürünler olan ve bankalar ya da yan kuruluşları tarafmdan sunulan factoring, leasing ve uygulaması henüz yaygınlaşmamış forfaiting ve bunların türlerinin kapsandı olarak sunulması oluşturmaktadır. Son bölümde 50 firmaya uygulanan dış ticaretin finansmanı konulu anket değerlendirilerek uygulamada ne gibi sonuçlarla karşılaşıldığı ortaya konmaya çalışılmış ve bu sonuçların geneli temsil ettiği varsayımından hareket edilerek genellemelere ulaşdarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Banks produce numerious and various products in order to provide financing for the economic activities of importing and exporting firms. In this respect they provide the opportunity of more profitable financing for firms than their equity while banks increase their own profitability. In this study which deals with the functions of banks in the financing of foreign trade, the subject is examined in five main parts. In the first part, a general overview of the banking sector is carried out and the development of banking in the world and the recent situation of the sector in Turkey is examined depending on the data of year 2003. In the second part, payment methods which are used in the use of foreign trade financing products and their functioning are explained. In the third part which consists of the main topic of this study, financing of foreign trade in terms of products introduced by the banks are examined in three parts as cash credits, non-cash credits and structured finance. Non-cash credits mainly include the definition, types and functioning processes of letter of credit which is the fundamental financing instrument Country credits are the product group which constitutes the basis of structured finance. Fourth part is mainly composed of the comprehensive definition of alternative financing tools such as factoring, leasing and forfaiting, which are introduced by banks or other financial institutions and are not used widely yet, and their types. Finally in the last part the questionnaire on financing of foreign trade which was applied to 50 firms is evaluated and it is tried to put forward what kind of results were encountered in the application and taking as a basis the assumption that these results represent the situation in general, the study is completed by putting forth some generalizations. VI