Bilişsel değerlendirme sistemi (cognitive assessment system-CAS) beş yaş çocukları üzerinde geçerlik, güvenirlik bir norm çalışması
Reliability, validity and norm studies of cognitive assessment system (CAS) on children who are five years of age
  1. Tez No: 140715
  2. Yazar: TAMER ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÜMİT TÜLİN DAVASLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
oz Bu araştırmanın temel amacı, Naglieri ve Das (1997) tarafından geliştirilmiş olan Bilişsel Değerlendirme Sistemi (Cognitive Assessment System-CAS)'nin 5 yaş Türk çocukları üzerinde güvenirlik, geçerlik, ve norm çalışmalarının yapılmasıdır. Bu amaçla önce“Planlama”,“Dikkat”,“Eşzamanlı”ve“Ardıl”bilişsel işlemleri içeren PASS Teorisi (Planning, Attention, Simultaneous, Successful-PASS) tanıtılmıştır. Çünkü CAS, PASS teorisine dayalı nöropsikolojik bir değerlendirme sistemidir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde üç farklı sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyi temsil ettiği düşünülen okul öncesi eğitim kurumlarındaki, 306 çocuk oluşturmuştur. 5 yaşındaki çocukların oluşturduğu bu örnekleme CAS (Bilişsel Değerlendirme Sistemi) bireysel olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde, güvenirlik çalışmaları için test-tekrar test güvenirlik katsayıları, iç tutarlılık katsayıları ve ölçmenin standart hata değerleri belirlenmiştir. Geçerlik çalışmalarında; içerik, yapı ve kriter geçerliği işlemleri yapılmıştır. Ayrıca demografik özelliklere ilişkin verilerin analizinde“MANOVA”ve“Scheffe”testleri yapılmıştır. Norm çalışması için ise betimleyici istatistik (descriptive istatistics) yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemlerden yararlanarak CAS Temel ve Standart Batarya' larına ait persantil ve standart puanları belirlenmiştir. Sonuçlar SPSS (Sosyal Bilimler İstatistik Programı) ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, CASMn güvenilir ve geçerli bir araç olduğu saptanmıştır. Elde edilen normların Amerika Birleşik Devletleri örneklemi ile benzer olduğu belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this research is to apply the reliability, validity and norm studies of Cognitive Assessment System (CAS), which was developed by Naglieri and Das in 1997, on Turkish children who are five years of age. For this purpose, firstly PASS (Planning, Attention, Simultaneous, Successful) Theory has been introduced, as Cognitive Assessment System (CAS) is a neuro-psychological assessment system that rests on PASS Theory. The sample of the study is consist of 306 children coming from schools that represent the three different socio-economical and cultural levels of Istanbul. CAS has been applied individually to the 306 children. In the data analyses, for the reliability studies test-retest reliability coefficients, content validity coefficients and standard deviation have been calculated. In the validity studies, content validity, construct validity and criterion validity procedures have been carried out. Moreover, in the analysis of the data pertaining to demographic features,“MANOVA”and“Scheffe”tests, and for the norm study descriptive statistics methods were used. By the use of these methods percentile and Standard score pertaining to CAS Basic and Standart Batteries were determined. The results have been evaluated by the Social Sciences Statistical Program-SPSS. The results of the research reveal that CAS is a reliable and valid instrument for Turkish population. The results also indicate a similarity with the American sample. IV