Televizyon reklamlarında tanınmış kişilerin kullanılmasının reklamın hatırlanması üzerindeki etkisi konusunda bir pilot araştırma
A Public survey on the effects of celebrity endorsement in television commercials on remembering the commercials
  1. Tez No: 140719
  2. Yazar: İNCİ ÇAĞLA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz Çalışmada ünlü kişilerin oynadığı televizyon reklamları ile ilgili, yerli ve yabancı literatürde yer alan araştırmalar, görüşler incelenmiş ve yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen verilerle konu hakkında yorum yapılarak öneriler getirilmiştir. Türkiye'de hızla gelişmekte olan reklam sektörünün en büyük sıkıntılarından biri, temelde hedeflenen unsur olan, reklamın tüketicinin dikkatini çekerek aklında kalmasını sağlamaktır. Yapılan araştırma ve incelemeler kullanılan bir çok yöntem ve farklı reklam içerikleri arasından, bu konuda en etkili yöntemlerden birinin reklamlarda ünlü kişi kullanımı olduğunu göstermiştir. Çalışmada fikirlerimizi 400 kişi üzerinde uygulanan anket çalışması ile desteklemekteyiz. İnsanlar genellikle televizyon reklamlarını seyretmekten hoşlanmamaktadır ve reklamlara karşı belli bir güvensizlik ve önyargı içersindedirler. Fakat yaptığımız araştırmanın sonuçları insanların her ne kadar farkında olmadan da olsa ünlü kişilerin oynadığı reklamlardan etkilendiğini ve bu tip reklamları ve buna bağlı olarak reklamı yapılan ürün / markayı hatırladıklarını göstermiştir. Yapılan çalışma sonucunda, televizyon reklamlarında tanınmış kişilerin kullanılması, reklamın ve markanın tüketiciler tarafından uzun süre hatırlanmasını sağladığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research works on the studies and ideas taking part at local and foreign literature on celebrity endorsement and is finalized with the comments concluded by the research performed. One of the main handicap for the advertisement market, that is in a fast grow nowadays, is to provide sense and make the ad be remembered by the consumers. The most effective way of doing this so, is found to be using celebrity endorsers. Within this study, this idea is supported by a public survey applied on 400 people. People don't like watching and don't have confidence and trust to television commercials. But as a result of the survey performed, what we found out is the opposite. However they don't like and deny watching the television commercials they do remember them. As a conclusion we can say that people are impressed and can remember the celebrity endorsed commercials for a long time. 11