Üretim kayıpları, fireler ve muhasebeleştirilmesi: Akaryakıt dağıtımında durum
Accounting of product losses due to shrinkage: In petroleum sector
  1. Tez No: 140721
  2. Yazar: UMUT PEKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz“Üretim Kayıpları Fireler ve Muhasebeleştirilmesi - Akaryakıt Dağıtımında Durum”adlı bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma yapılırken özellikle akaryakıtın ısı ile genleşmesi özelliğine ve dolayısıyla ısıya göre düzeltilmiş eş değer hacim konusuna yoğunlaşılmıştır. Öncelikle genel olarak“Üretim Kaybı”kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Üretim kayıplarının sınıflandırılması yapılarak araştırılan kaynaklardan alıntılarla tanımlar açıklanmaya çalışılmış ve değişik tanımlar verilmiştir. Fire üzerinde durularak nedenleri ve çeşitleri açıklanmıştır. Firelerin muhasebeleştirilmesi konusuna değinilmiş, firelerin kayıtlara intikali konusuna açıklama getirilmiştir. Fireden ayrı ve eş zamanlı olarak sayım farkları, üretim kayıpları konulan açıklanmış ve bu konudaki mevzuat taranmıştır. Vergi usul kanunu, katma değer vergisi kanununda sayım farkları, üretim kayıplanve fireler konusundaki açıklamalar aktarılmıştır. Petrol sektöründe firelerin nasıl ele alındığını aktarılmış, petrol iş kolunda meydana gelen firelerin, nedenleri ve çeşitleri nelerdir sorusuna cevap aranmıştır. Oluşma yerine ve sebebine göre genel kabul görmüş fire oranlan konusunda sektörün kabul ettiği standartlar verilmiştir. Akaryakıt dağıtımı ile ilgili işletmelerde meydana gelen firelerin muhasebeleştirilmesi anlatılmış ve örnekler verilmiştir. Akaryakıtın ısı ile genleşmesi özelliği vurgulanarak ısı meydana gelen fire hakkında bilgi verilmiş ve nasıl ele alınması gerektiği tartışılmıştır. Sıcak yakı' probleminin vurgulanması amaçlanmış ve ısıya göre düzeltilmiş eş değer hacmin önemi vurgulanmıştır. Konunun vergisel boyutu incelenmiş ve vanlan sonuçlar aktanlmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is about“Accounting of Production Losses - Fuel Marketing Sector”and is comprised of six chapters. The focus of this study is temperature compensation of liquid fuels and its effect to measurement and accounting standarts. Firs of all production losses in general are described. The production losses are classifed and different apporoaches about this classification and definitions are given. Accounting of production losses are studied. Inventory differences and regulations on production losses are given. Legislations on production losses are investigated in tax and trade laws. How losses and shrinkage is handled in petroleum sector is tried to be described. Answers to the question of“what are the types of losses in petroleum sector?”are searched. Industry and legislative standarts on acceptable losses are given. Accounting of the losses in petroleum sector is also explained through the examples. Temperature compensation of liquid fuels is explained through technical study. Losses due to shrinkage is focused. Hot fuel problem is defined and the importance of temperature compansation is emphasised. IV