Türkiye'de memur sendikacılığı ve örgütlenmeleri
Unionism and organization of civil servants in Turkey
- Tez No: 140722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sendikalar, günümüzde siyasal sistemleri ve kalkınma seviyeleri farklı olan bütün ülkelerde sosyal yaşamın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu toplumsal örgütler sosyal devlet anlayışını benimsemiş çoğulcu demokratik yönetimler bulunur. Günümüzde kamu oyu oluşturmak, siyasal ve sosyal alanlarda baskı grubu olmak sendikaların önemli işlevi olarak görülmektedir. Türkiye'de kamu çalışanlarının örgütlenme ve diğer sendikal haklara sahip olma mücadeleleri yıllardır devam etmektedir. 1961 'den sonra bu hak arama mücadelesinde gelinen nokta sendika kurma özgürlüğünden öteye geçememiştir. 13 Ağustos 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, memurlara sendikal hak olarak fazla bir şey vermiş değildir. Bu durumda kamu çalışanlarının önümüzdeki dönemde sendikal mücadelesinin ve örgütlenme sorunlarının kamu oyunu epeyce meşgul edeceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today trade unions are the foundation elements in the country that has a different political systems and different progress level. This social organizations to take part in the courtry that to make one's own a social goverment opinion and puluralist democratic administrations. Nowadays trade unions to utilized to put pressure on social, political fields and to accepted as a public opinion constitude means. Civil servants's about become organized and other trade onions rights possession struggle have been contiuned in Turkey. This struggle's today's position (after 1961) just trade uninon foundation liberity. Civil servant trade onion's law that to bceome valid in 08. 13.2001 (it's number : 4688) not to hand a lot of things. In this case it is appeared that civil servant's trade unions struggles and problems will continue in the future.