Tedarik Zinciri Yönetimi'nde üyeler arası bilgi paylaşımının stok maliyetleri ve servis seviyesi üzerine etkileri
Supply chain management and the impacts of information sharing on inventory costs and service level
  1. Tez No: 140726
  2. Yazar: ZAFER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tedarik Zinciri Yönetimi, günümüzde pek çok işletme tarafından stok maliyetlerini düşürme ve müşteriye sunulan servis seviyesini iyileştirme amaçlı kullanılan bir yaklaşımlar bütünüdür. Bu çalışmada Tedarik Zinciri Yönetimi kavramlarının aydınlatılmasının ardından önce iki seviyeli bir tedarik zinciri ardından çok seviyeli bir tedarik zinciri senaryosunda lojistik akış incelenmiş, üyelerin karşılaştıkları stok maliyetleri ve müşteriye sunulan servis seviyesi analiz edilmiştir. Yapılan karşılaştırmalarda bilgi paylaşımı sayesinde aynı servis seviyesinin daha düşük stok maliyetleri ile müşteriye sunulabileceği gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tedarik Zinciri Yönetimi, Stok Kontrolü, Servis Seviyesi, Bilgi Paylaşımı m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many companies use Supply Chain Management as a way to decrease the inventory costs and to increase the customer service level. In this study, Supply Chain Management concepts are explained and then the inventory flow is analyzed in two level and multi level supply chain. Comparing the inventory costs and customer service level, it's observed that the same customer service level could be reached by lower inventory costs with information sharing. KEY WORDS: Supply Chain Management, Inventory Control, Service Level, Information Sharing IV