Vergi kayıplarının önlenmesinde muhasebe meslek mensuplarının vergi beyannameleri imzalaması ve Maliye Bakanlığı'na bir öneri
Preventing the tax evasion by public chartered accountants signig the tax return and a proposal to the Ministry of Finance
- Tez No: 140727
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Öz Bu çalışmada vergi kayıp ve kaçaklarının önlenmesinde ve kayıtdışı ekonomi ile mücadelede muhasebe meslek mensuplarından yararlanma olanakları araştırılmıştır. Bu bağlamda vergi kayıpları ile kayıtdışı ekonomi ve mevcut vergi denetimi yöntemleri incelenmiştir. 1994 yılında vergi denetimi amacıyla 213 sayılı VUK'na eklenen Mükerrer 227 nci Madde ile düzenlenen vergi beyannamelerinin meslek mensupları tarafından imzalanması olgusu araştırılmıştır. Kanun hükmüne rağmen, muhasebe meslek mensuplarına denetim yetkisi kullandırmayan Maliye Bakanlığı Tebliğleri irdelenmiştir. Ayrıca, vergi beyannamelerinin imzalanması olgusunu, Kanun hükmüne göre sınırlı uygunluk denetimi şeklinde yorumlayan TÜRMOB (muhasebe meslek örgütü) tarafından bu amaçla yayınlanan mecburi meslek kararı da irdelenmiştir. Bu meslek kararının uygulanması için önerilen öndenetim tekniği ve faaliyetleri incelenmiştir. Bir işletmede sınırlı uygunluk denetimi uygulaması yapılarak bu işletme için örnek rapor hazırlanmıştır. Maliye Bakanlığı'na ve diğer ilgililere vergi beyannamelerinin imzalanmasında kullanılmak üzere sınırlı uygunluk denetimi kapsamında öneri geliştirilmiştir. ABSTRACT In this study, the possibilities of preventing tax evasion and informal economy with the help of accountants has been researched. Regarding to this study, tax evasion and informal economy has been researched within the current taxation laws and legislations of accounting. Despite of the law itself, the Ministery of Finance not letting the Public Accountants to use their rights to audit has been considered along with the abitraments that were taken by the Turkish Board of Accountants (TURMOB) in the name of Limited Compliance Audits to fit to the certain law that is not letting accountants to sign in the tax returns. Regarding to this abitrament, the pre-audit technique and operations has been taken under the scope. An application of Limited Compliance Audits on a firm has been done and an example report has been made. Regarding to the conclusions some suggestions have been made about the Limited Compliance Audits to be applied in the process of signing the tax returns to the Ministry of Finance and other institutions that are pertain. m
Özet (Çeviri)