İstatistiksel süreç kontrolunde X-R diyagramları ile CUSUM diyagramlarının karşılaştırılması ve bir uygulama
The Comparison of X-R diagrams with CUSUM diagrams under the control of statistical process and an application
- Tez No: 140725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz Küreselleşme, bilgi teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve bunlarla etkileşim halindeki piyasa koşullan ile tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan işletmeler arasındaki rekabet, kalite kavramım ve gelişim evrelerini tanımlamayı ve tekrar gözden geçirmeyi zorunlu kılmıştır. Kalite kavramına insanoğlunun üretime başladığı tarihten günümüze kadar pek çok anlam yüklenmektedir.Başlangıçta bu kavram, müşteri ihtiyaç ve beklentilerim karşılamak üzere, ürünün tasannu aşamasında belirlenen standartlara ve gerekli spesifikasyonlara uygun olarak üretim yapılmasını ve müşteriye teslimini ifade etmektedir. Üreticinin sorumluluğu bununla sınırlıydı. Günümüzde ise; tüketicinin bilinçlenmesystek ve ihtiyaçlannm çeşitlenmesi, artan rekabet koşullanılın varlığı, rekabetin klasik anlamı dışında yeni ifadeleri içermesi,üretimi ve kaliteyi eskisinden farklı tanımlamayı gerektirmektedir. Kalite, mal ve hizmetlerin fizikî durumunu, verimlilik oranım, güvenirliğini ve üretim kaynakların verimli kullanımım içerir. Kaliteli üretim, ürünün tasarımından satış sonrası güvencesine kadar bir süreci ifade eder. Önceleri,tasarlanan ürünün belirlenen standartlara uygunluğu test edilerek yapılan kalite kontrolü, günümüzde sürecin kontrolü anlamım taşımaktadır. Bu sürecin istatistik yöntemlerle denetim altında tutulması,üretim süreci içerisindeki herhangi bir değişikliğin anında saptanabilmesini, değişikliğe neden olan faktörler ile ilgili çalışma yapılmasmı,üretimin belirlenen standart ve spesifikasyonlara uygun olarak gerçekleştirilmesini ve işletmenin kusurlu üretimden doğacak maliyetlerinin azalmasını olanaklı hale getirmektedir. istatistik Süreç Kontrol ise (İSK) bir ürünün en ekonomik ve yararlı bir tarzda üretilmesini sağlamak amacıyla, istatistik prensip ve tekniklerin üretimin tüm aşamalannda kullanılmasıdır. İSK, üretimin önceden belirlenmiş kalite spesifikasyonlanna uygunluğunu sağlayan, standartlara bağlılığı hedef alan, kusurlu ürün üretimini en aza indirmekte kullanılan bir araçtır. İSK, basit bir muayene ve kontrol işlemi olmayıp,amacı sadece kusurlan yakalamak değil, fakat aynı zamanda kusurlu ürün üretimini engellemektir. Dolayısıyla, istatistik yöntemler kullanılarak yapılan kalite kontrol çalışmalan üretim sürecinin kusurlu üretim yapmayacak şekilde güvence altına alınmasını sağlayarak, işletmenin hatalı ya da kusurlu üretimden doğan maliyetlerim azaltacaktır. Bu durum da işletmenin rekabet gücünü arttıracaktır. inBu çalışmada İstatistiksel Kalite Kontrol anlatılmaktadır.Birinci bölümde kalite, kalitenin tarihsel gelişimi, ikinci bölümde kalite kontrol kavramı ve tarihsel gelişimi,üçüncü bölümde istatistiksel kalite kontrol ve kalite kontrol diyagramları, dördüncü bölümde X, R kontrol diyagramları ile CUSUM kontrol diyagramının kullanıldığı uygulama ile sonuç bölümünde istatistiksel kalite kontrol çalışmalarının değerlendirilmesi yapılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization forced the redefinition of the fast transformation in information technologies and the market conditions that have relations with these technologies. Beside these the competition among the firms that try to meet the demands and the needs of the consumers, and the concept of the quality and development stages need to be redefined as a result of globalization. From the beginning of human history the concept of quality have had several meanings. In the beginning this concept was used as the appropriation of the production according to given necessary standards and specifications in order to meet the consumers needs and expectations and the delivery of the product to the customers. Today this concept contains different definitions of competition besides the classical meaning and the definition of the production and the quality differently form the past. In more detail change in the definition of this concept emerge as a e result of the customers being more conscious, the variation of demands and the needs of the consumers and the increasing competition. Quality contains the physical conditions of goods and services, the productivity ratio, the security of the product and the use of production resources. Qualitative production is defined a process from product design to guarantee after sale. Formerly the appropriateness of the designed product to the standards were defined as the quality control, today this is defined as the control of the process. Under the process of the quality control; the process is kept under control by statistical methods, the determination of any change under the production process, studies about the factors that cause to any change, the realization of production to the given standards and specifications and the minimization of the firm's cost due to the production defect. Statistical process control (spc) aims the production of the product in the most economical and useful manner. Due to this all of the statistical methods and techniques are used in all stages of the production. SPC provides the production to be appropriate according to the given quality specifications. It targets the dependency to the standards and it is an instrument that minimizes the defects in the production process. It is not possible to define SPC as a simple control process but it is possible to say that SPC not only catches the defects but also at the same time prevents defected production.Therefore the quality controls that is done by using the statistical methods provides the production to be secure, without any defect. As a result the firm's cost due to defects in production will be minimized and decreased. This case will increase the competitiveness of the firms. In this study the statistical quality methods is explained. In the first section the quality and the history of developments in quality control is defined. In the second stage the concept of quality control and the developments in the definition of this concept where as in the third section statistical quality control and the diagrams in the statistical quality control will be analyzed. Addition to these in the fourth section an application is done by using the diagrams of x, R control and CUSUM control. As a result in the last section of the statistical quality control studies would be appropriated. VI